Share

 

فائزه هاشمی رفسنجانی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری امروز یکشنبه اول اسفند بازداشت شد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گزارش داده که فائزه هاشمی در حالی که قصد داشت با «اظهارات تند و سر دادن شعارهای تحریک‌آمیز، ناآرامی ایجاد کند»، در خیابان ولی عصر از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی شناسایی و بازداشت شد.

 

خبرگزاری فارس نیز خبر داد فائزه هاشمی در حال «هدایت عده‌ای ضدانقلاب و آشوبگر» بوده است.

 

لحظاتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس نوشت: «فائزه هاشمی رفسنجانی دقایقی پیش و پس از اینکه مدعی شد برای خرید لباس به خیابان آمده بود، آزاد شد. وی دفعه پیش که در میدان جمهوری دستگیر شده بود نیز مدعی شده بود برای خوردن ساندویچ به این مکان آمده است.»

 

امروز در تهران و چند شهر دیگر به مناسبت هفتمین روز کشته‌شدن صانع ژاله و محمد مختاری در تظاهرات دوشنبه ۲۵ بهمن، تجمعات پراکنده‌ای برگزار شده است. مخالفان در تظاهرات‌های ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران شعار دادند. امروز مخالفان شعار می‌دادند «اسفند دونه دونه، سیدعلی سرنگونه»

 

فائزه هاشمی پیش از این نیز بازداشت شده بود.

 

وی ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ به همراه چهار نفر دیگر از بستگانش در جریان یک تجمع اعتراضی دستگیر شد.

 

فائزه هاشمی (۴۶ ساله)، که فرزند رئیس تشخیص مصلحت نظام است، در سال‌های اخیر مشغول تحصیل در بریتانیا بوده‌است و از چند ماه پیش از آغاز انتخابات به ایران بازگشته ‌است. وی همچنین مدیر مسئول روزنامه توقیف شده «زن» است.

 

حامیان حکومت ایران، فرزندان هاشمی رفسنجانی را به هدایت «فتنه ۸۸» متهم می‌کنند و خواهان محاکمه آن‌ها هستند. «فتنه ۸۸» اصطلاحی است که حکومت ایران درباره اعترضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته به کار می‌برد.

با این حال خانواده هاشمی رفسنجانی از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران شکایت کرده‌اند. محمود احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته، فرزندان هاشمی رفسنجانی را به «فساد مالی» متهم کرد.

 

وی سال گذشته به روزنامه بهار گفت «آقای هاشمی نقطه ضعف ندارند (و مخالفانش به همین دلیل) از طریق همان شایعات و دروغ‌هایی که سال‌ها درباره فرزندان ایشان به همین منظور پخش کرده‌اند، بهره‌برداری می‌کنند و از طریق فرزندان به او می‌رسند.»

 

فائزه هاشمی افزوده بود با گذشت چند ماه از شکایت فرزندان آقای هاشمی از محمود احمدی‌نژاد، هنوز به این مسأله رسیدگی نشده‌ است.

 

مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند دیگر هاشمی رفسنجانی که هم‌اکنون در لندن ساکن است، به‌شدت از سوی حامیان حکومت مورد حمله قرار می‌گیرد. آن‌ها می‌گویند که اکبرهاشمی رفسنجانی باید فرزندش را وادار کند تا برای محاکمه به ایران برگردد اما مهدی هاشمی می‌گوید در صورت برگزاری یک دادگاه عادلانه حاضر است به ایران بازگردد.

 

Share