Share

در پی بازخواست چند نماینده مجلس از وزیر خارجه درباره بازگرداندن سفیر ایران در سوریه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت سفیر جمهوری اسلامی در سوریه انتخاب شده اما رئیس‌جمهوری باید او را تأیید کند.

vezarat-e-kharejeh

بهرام قاسمی چهارشنبه ۲۴ آذرماه ضمن اعلام این خبر گفت نام سفیر ایران در سوریه «پس از طی  پروسه‌های لازم اجرایی و دیپلماتیک» اعلام خواهد شد.

به‌گفته او «پس از پیشنهاد وزارت امور خارجه، ریاست جمهوری نیز باید در این ارتباط  نظر دهد و پس از اعلام نظر مثبت رئیس‌جمهوری، روند دیپلماتیک  و اجرایی تأیید سفیر در کشور مقصد آغاز می‌شود که این موضوع نیز روند خاص خود را دارد و مدتی طول می‌کشد.»

سفیر ایران در سوریه محمدرضا رئوف شیبانی بود که به‌گفته وزارت خارجه پس از پایان مأموریت پنج ساله‌اش در آخرین روز مهرماه سال جاری به تهران بازگشت.

در حال حاضر مسئولیت سفارت ایران بر عهده کاردار ایران در دمشق است.

محمدرضا رئوف شیبانی در مردادماه سال ۱۳۹۰ به پیشنهاد علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه وقت و با تأیید محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری وقت به‌عنوان سفیر جدید ایران در دمشق تعیین شد.

پیش از رئوف شیبانی، احمد موسوی سفیر ایران در دمشق بود که با گسترش اعتراضات مردمی علیه رژیم بشار اسد این کشور را ترک کرد.

در روز یکشنبه، ۳۱ آذر هفت نماینده مجلس از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، «درباره علت بازگرداندن سفیر ایران در سوریه بدون انتخاب جایگزین» پرسیدند و خواستند که وزیر در مجلس حاضر شود و به این پرسش پاسخ گوید. آن‌ها در پرسش خود عنوان کردند که بازگرداندن سفیر به دنبال «برکناری دیپلمات انقلابی آقای امیرعبداللهیان» صورت می‌گیرد.

حسین امیرعبداللهیان، که رسانه‌های افراطی او را نمونه یک «دیپلمات انقلابی» می‌دانند، در اوایل امسال از پست معاونت وزیر امور خارجه برکنار شد.

روز سه‌شنبه محمدجواد ظریف در این‌باره توضیح داد که مدت سفارت رئوف شیبانی به مدت پنج سال به پایان رسیده بود. او گفت: «برای ادامه [کار] احتیاج به مجوزهای خاص بود باید مجوز ویژه گرفته می‌شد که بنده برای مجوز خاص اقدام نکردم چون چنین سیاستی ندارم که مجوز ویژه بگیرم و تاکنون هم یک بار چنین درخواستی نداشتم.»

بیشتر بخوانید:

کشمکش جناحی بر سر دو پست در وزارت خارجه

Share