Share

گروه‌های حقوق بشری از بازداشت‌های گسترده مخالفان حکومت ایران در تجمع‌های روز اول اسفند در شهرهای مختلف این کشور خبر داده‌اند.

با پشت سر گذاشتن روز اول اسفند که مخالفان حکومت ایران به خاطر صانع ژاله و محمد مختاری، دو کشته شده رویدادهای ۲۵ بهمن اعلام راه‌پیمایی کرده بودند، اکنون خبرهایی از بازداشت‌های گسترده می‌رسد.

گروه‌های حقوق بشر ایرانی در تارنماهای خود خبرهایی از این دستگیری‌ها را منتشر کرده‌اند.
 

خبرگزاری حقوق بشر ایران (رهانا) نوشته است که در تجمع‌های اعتراضی روز گذشته در تهران «صدها نفر» به صورت فله‌ای بازداشت و به بازداشتگاه‌های مختلف منتقل گردیده‌اند.
 

رهانا افزوده است بسیاری از بازداشت‌شدگان در تهران به پلیس امنیت در خیابان شریعتی و دفتر پیش‌گیری در خیابان کارگر منتقل شده‌اند.

 
یک شاهد عینی به این خبرگزاری گفته است که در «پلیس امنیت» واقع در خیابان شریعتی با «انبوه بازداشت‌شدگان و خانواده‌های‌شان» روبه‌رو شده است.

این شاهد گفته است: «تعداد بازداشتی‌ها بسیار زیاد بود به‌طوری که می‌توان گفت بالغ بر چند صد نفر در آن‌جا نگه‌داری می‌شدند.»

رهانا همچنین نوشته است «مقر فاتب» معروف به «پلیس پیش‌گیری» در خیابان کارگر در حوالی میدان انقلاب نیز از دیگر مکان‌هایی است که بسیاری از بازداشت‌شدگان به آن‌جا منتقل شده و در این محل نگه‌داری می‌شوند.

تارنمای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی از اعتراضات اول اسفند شهر رشت خبر داده است که در آن نزدیک به ۱۵۰ تن از شهروندان معترض توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

این گزارش از جو شدید امنیتی در این شهر و حضور گسترده نیروهای حکومتی نوشته است.

همچنین تارنمای رهانا از بازداشت دست‌کم ۵۰ نفر در شیراز و خشونت نیروهای بسیجی گزارش داده است.

به نوشته رهانا شیراز نیز مانند بیش‌تر شهرهای ایران روز اول اسفند شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی و بسیجی برای جلوگیری از هر گونه تجمعی بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از حضور نوجوانان ۱۵-۱۶ساله در میان نیروهای حکومتی در تهران؛ با جلیقه پوشیده و باتوم به دست، نوشته است.

این خبر را چند شاهد عینی به این کمپین گزارش داده‌اند. آن‌ها ضمن بیان این‌که تعداد نیروهای پلیس و لباس شخصی‌ها از تجمع ۲۵ بهمن بیشتر بود، افزوده‌اند «پسربچه‌های ۱۵-۱۶ ساله را به یک باتوم و جلیقه مجهز کرده بودند و کنار خیابان به صف کرده بودند. تا وقتی مردم آمدند آن‌ها را کتک بزنند.»
 

همچنین شادی صدر، فعال حقوق بشر به این کمپین گفته است حداقل سه نفر از کسانی که در تجمعات روز ۲۵ بهمن شرکت داشته‌اند تصریح کرده‌اند که گاز اشک‌آور به‌کار گرفته علیه تظاهرکنندگان با دفعات پیش متفاوت بوده است. به گفته وی این سه تن گفته‌اند که پس از مراجعه به منزل با عوارض متنوعی همچون تهوع شدید، استفراغ خونی و قطع صدا مواجه شده‌اند.

افراد یاد شده گفته‌اند که در گاز اشک آور استفاده شده در روز ۲۵ بهمن مواد متفاوتی بوده است. پس از در معرض گاز اشک‌آور قرارگرفتن هیچ کدام از افراد یادشده نتوانسته اند به دلیل شدت درد و تهوع و مشکلات دیگر جسمی منزل خود را ترک کنند و زمین‌گیر شده‌اند.

تارنمای دانشجونیوز خبر بازداشت چند دانشجو در روز گذشته را منتشر کرده است.

دانشجونیوز نوشته است روز اول اسفند پنج تن از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در هجوم نیروهای سپاه پاسداران به دانشکده علوم این دانشگاه بازداشت شدند.

بهنام مؤمنی، علی محبی، سینا جمولی، سعید ابریشمی و یکی از دانشجویان رشته فیزیک این دانشگاه که هویت وی هنوز معلوم نشده است، دانشجویانی هستند که پس از ضرب و شتم شدید توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند. از محل نگه‌داری این دانشجویان خبری در دست نیست.
 

همچنین حبیب فرحزادی و سهراب جعفری دو دانشجوی دانشگاه تهران در پی اعتراضات روز گذشته دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل گردیده‌اند.

سهراب جعفری دانشجوی دانشکده علوم دانشگاه تهران در حوالی میدان ولی‌عصر تهران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است. حبیب فرحزادی نیز پیش از این در دهم مهرماه سال جاری در خیابان ۱۶ آذر بازداشت و مدت کوتاهی را در بازداشت به سر برده بود.

تارنمای کلمه نیز امروز خبر دستگیری محمد صادقی، فرزند آیت‌الله صادق خلخالی، حاکم شرع نخستین دادگاه‌های پس از انقلاب ایران را منتشر کرده است.

به نوشته کلمه وی در حوالی میدان انقلاب دستگیر شده و از وضعیت و محل نگه‌داری او خبری در دست نیست.

خبر این دستگیری‌ها در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته سردار اسماعیل احمدی‌مقدم و سردار احمدرضا رادان، فرمانده و جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کردند که تهران و شهرهای ایران کاملأ آرام است و هیچ اتفاقی نیفتاده است.
 

 

Share