Share

مناقشه بر سر مالکیت جزایر کوریل مانع از همکاری اقتصادی گسترده بین ژاپن و روسیه است. انتظار می‌رود که در سفر رئیس جمهوری روسیه به ژاپن این مناقشه تاریخی از میان برداشته شود.

پلاکاردی در شهر ناگاتو در ژاپن: پوتین و آبه

پلاکاردی در شهر ناگاتو در ژاپن: پوتین و آبه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری سوریه که برای دیدار و گفت‌و گو یا شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به این کشور سفر کرده، پنجشنبه ۱۵ دسامبر با تأخیر وارد ژاپن شد.

قرار است که پنجشنبه بعد از ظهر (به وقت محلی) پوتین و آبه به استان «یاماگوشی» سفر کنند و سپس در شهر ناگاتو، زادگاه نخست‌وزیر ژاپن با یکدیگر به گفت‌و‌گو و رایزنی بپردازند.

موضوع گفت‌و گوی آن‌ها حاکمیت بر جزایر کوریل است که از پابان جنگ جهانی دوم تاکنون بین دو کشور مورد مناقشه بوده.

جزایر کوریل مجمع‌الجزایری آتشفشانی در استان ساخالین در روسیه است. طول تقریبی آن ۱۳۰۰ کیلومتر و از شمال شرقی هوکایدو در ژاپن تا کامچاتکا در روسیه امتداد دارد، چنانکه دریای اختسک را از اقیانوس آرام شمالی جدا می‌کند. ۵۶ جزیره و شمار بسیاری از صخره‌های کوچک، این مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند. مساحت کل خشکی‌های جزایر کوریل ۱۵٬۶۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود ۱۹ هزار نفر دارد.

ژاپن مدعی دو جزیره بزرگ جنوبی است و آن‌ها را بخشی از خاک خود می‌داند. اختلاف بر سر مالکیت جزایر کوریل باعث بروز مناقشه‌ای بین دو کشور ژاپن و روسیه شده است.

انتظار می‌رود که این مناقشه تاریخی در گفت‌و گوی پوتین با آبه از میان برداشته شود.

به دلیل مناقشه بر سر جزایر یاد شده، بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن حاضر نشد با روسیه پیمان صلح امضا کند.

قرار است که ولادیمیر پوتین و شینزو آبه، جمعه ۱۶ دسامبر چند معاهده اقتصادی بین روسیه و ژاپن را هم به امضاء برسانند.

Share