Share

سیدفضل‌الله وحیدی، والی ولایت کنر در شمال شرق افغانستان می‌گوید حمله هوایی و زمینی ناتو به یک منطقه مسکونی در یک منطقه دور افتاده این ولایت، ۶۴ کشته برجای گذاشته است.

 

پیش ازاین شماری منابع محلی به نقل از ساکنان منطقه ارگل شهرک غازی‌آباد ولایت کنر اعلام کردند که حملات ناتو در شامگاه پنج‌شنبه ۲۸ بهمن، تلفات سنگین غیرنظامیان را به همراه داشته است.

 

به گفته والی کنر، میزان تلفات و زخمیان این رویداد مرگبار، از سوی هیأت اعزامی دولت افغانستان، بررسی و روشن شده است.

 

پلیس کنر و شورای ولایتی این ولایت در مورد تعداد افراد کشته شده ادعاهای متفاوتی داشته اند اما سیدفضل‌الله وحیدی گفت که در میان جان‌باختگان، ۲۰ زن و ۲۹ کودک و نوجوان دیده می‌شوند.

 

ناتو با اعلام این که ویدئوهای به‌دست آمده از حمله به این منطقه نشان می‌دهد که بین ۳۵ تا ۴۰ شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

 

ناتو گفته است که در تصاویر ضبط شده توسط بالگردهای جنگی و هواپیماهای بدون سرنشین، هیچ نشانی از این که غیرنظامیان در این حملات کشته شده باشند، دیده نمی‌شود.

 

بر پایه اطلاعات ناتو؛ بالگردهای این سازمان شامگاه پنج‌شنبه ۲۸ بهمن پس از آن که در مورد تجمع شورشیان به‌منظور حمله به نیروهای بین‌المللی، اطلاع یافتند، این تجمع را هدف گرفتند.

 

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ضمن محکوم ساختن این رویداد خواستار تحقیقات جدی دراین زمینه شده است. ناتو گفته است از تحقیقات در این زمینه پشتیبانی می‌کند.

 

مرگ گروهی از غیرنظامیان در حملات نظامیان بین‌المللی در سه سال گذشته با افزایش خشم عمومی و انتقادات صریح دولت افغانستان از کارکرد نیروهای ائتلاف و ناتو همراه بوده است.

 

اما پس از برگزیدن ژنرال دیوید پتریوس به‌عنوان فرمانده جدید نظامیان خارجی و بازنگری در تاکتیک‌های جنگی پس از مرداد ماه ۱۳۸۹، تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی رو به کاهش رفته است.
 

 

 

Share