Share

صدراعظم آلمان در نشست رهبران اتحادیه اروپا روسیه و ایران را متهم به جنایت علیه مردم حلب کرد و شورای امنیت سازمان ملل را در پیوند با بحران سوریه ناتوان خواند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از اجلاس رهبران اتحادیه اروپا: ما با واماندگی شورای امنیت سازمان ملل مواجهیم

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از اجلاس رهبران اتحادیه اروپا: ما با واماندگی شورای امنیت سازمان ملل مواجهیم

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پنج‌شنبه شب ۱۵ دسامبر / ۲۵ آذر پس از نشست رهبران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آن‌چه در شهر حلب سوریه رخ داد را غیرقابل تصور توصیف کرد و گفت روسیه و ایران در جنایت‌ها علیه مردم غیرنظامی در شهر حلب سوریه مسئول هستند. او افزود این جنایت‌ها باید مجازات شوند.

روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر / ۲۴ آذر شورشیان سوریه اعلام کردند که واحدهای ایرانی متحد رژیم بشار اسد آتش‌بس را نقض کردند.

آنگلا مرکل گزارش بریتا حاجی حسن، شهردار شرق حلب به نشست اتحادیه اروپا را «بسیار تأسف‌بار» و «تکان‌دهنده» خواند و درباره تلاش‌ها برای حفاظت از مردم غیرنظامی در سوریه گفت: «موضوع به فقدان اراده و کمبود مالی مربوط نیست… ما با واماندگی شورای امنیت سازمان ملل مواجهیم.»

صدراعظم آلمان تأکید کرد که سازمان ملل باید دوباره قادر به عمل شود. او افزود: «همه ما متوجه شده‌ایم که بسیار بیش از آن‌چه مایلیم کاری صورت می‌گیرد.»

شهردار شرق حلب در اجلاس سران کشورهای اتحادیه اروپا از کشورهای اروپایی خواست ناظرانی را به حلب اعزام کنند. بریتا حاجی حسن گفت: «دست‌کم جان ۵۰ هزار نفر از ساکنان حلب در خطر است. احتمال قتل عام آن‌ها وجود دارد.»

به‌گفته دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، با توجه به جنایت‌های جنگی در سوریه، اتحادیه اروپا می‌خواهد از همه کانال‌های دیپلماتیک موجود به منظور کاهش درد و رنج مردم استفاده کند. هدف، ایجاد راه‌های آزاد و امن برای ارسال کمک‌های انسانی به شرق حلب و خارج کردن مردم زیر نظر نهادهای بین‌المللی است. توسک گفت: «ما آن‌گونه که می‌خواهیم مؤثر عمل نکرده‌ایم.»

دونالد توسک هدفِ دعوت از شهردار بخش شرق حلب به اجلاس سران اتحادیه اروپا را «شنیدن صدای مردم حلب، دست‌کم به این شکل نمادین» عنوان کرد.

از سوی دیگر نهادهای امدادرسان نیز روسیه را مسئول جنایت‌های حلب دانستند. به‌گزارش رویترز، کلاه‌ سفیدهای سوریه، امدادرسان‌های مردمی که امسال برنده جایزه نوبل آلترناتیو شدند، به‌همراه چند نهاد مردمی دیگر در نامه‌ای به سازمان ملل گفته‌اند در حملات هوایی جنگنده‌های روسیه یک‌هزار و ۲۰۷ نفر از مردم غیرنظامی کشته شده‌اند که ۳۸۰ نفر از آن‌ها کودک بودند.

بر اساس گزارش نهادهای مردمی، بین ماه‌های ژوئیه و دسامبر سال جاری در منطقه حلب حدود ۳۰۴ حمله هوایی انجام شده که به احتمال بسیار قوی بیشتر آن‌ها توسط جنگنده‌های روسیه صورت گرفته است.

در این گزارشِ ۳۹ صفحه‌ای آمده است: «شواهد روشن نشان از جنایت‌های روسیه در سوریه و یا سهیم بودن این کشور در جنایت‌ها دارد.»

اسناد و مدارک در این زمینه از طریق اظهارات شاهدان عینی، ویدئو‌های به‌دست آمده، ضبط صدا از کابین خلبان جنگنده‌ها و یا مهمات مورد استفاده جمع‌آوری شده است.

بیشتر بخوانید:

تخلیه شرق حلب از شورشیان و مجروحان

سربازان روسیه، شورشیان را از حلب خارج می‌کنند

شورشیان سوریه: ایران آتش‌بس حلب را نقض کرد

Share