Share

بر اثر یک حمله انتحاری در شهرک امام صاحب ولایت قندوز در شمال افغانستان، ۳۱ نفر که بیشتر آنان زنان و کودکان هستند، کشته شدند.

 

در این حمله که حوالی ظهر دوشنبه دوم اسفند در اداره ثبت احوال شهرک امام صاحب رخ داد، بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند.

 

محمد ایوب حق‌یار فرماندار شهرک امام صاحب گفت این حمله هنگامی رخ داد که ده‌ها نفر برای گرفتن شناسنامه به اداره ثبت و احوال مراجعه کرده بودند.

 

وی وضعیت شماری از مجروحان را وخیم خواند و گفت که شمار زیادی از این مجروحان برای درمان به بیمارستان مرکزی شهر قندوز انتقال داده شدند.

 

هم‌زمان با این حمله، صدها نفر از مردم شهرک امام صاحب برای آگاهی از وضعیت نزدیکان و دوستان‌شان اطراف محل انفجار و بیمارستان این شهرک حضور یافتند.

 

این دومین حمله مرگ‌بار به اهداف غیرنظامی طی دو روز گذشته در افغانستان است.

 

طبق آخرین اطلاعات منابع محلی در حمله گروهی طالبان به یک بانک خصوصی که روز شنبه ۳۰ بهمن صورت گرفت ۴۰ نفر کشته و ۹۲ نفر که بیشتر آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دادند، مجروح شدند.

 

پیش از این در ۲۱ بهمن‌ماه سال جاری؛ عبدالواحد عمرخیل، فرماندار شهرک چهاردره قندوز، طی یک حمله انتحاری در دفتر کارش کشته شد.

 

در این حمله که توسط طالبان انجام گرفت افزون برآقای عمرخیل، یک کارمند اداره ثبت احوال شهرک چهاردره، یک محافظ فرماندار و چهار غیرنظامی کشته شدند.

 

قندوز از مراکز عمده فعالیت طالبان در شمال افغانستان به‌شمارمی رفت؛ اما دو ماه پیش عملیات متعددی به‌منظور سرکوب طالبان از سوی نظامیان بین‌المللی و افغان در این ولایت به اجرا درآمد که به گفته منابع امنیتی، این عملیات موفقیت آمیز بوده است.

 

مسئولین محلی قندوز می‌گویند اکنون طالبان به دلیل از دست دادن توان عملیاتی‌شان، بیشتر از بمب‌های کنارجاده‌ای و یا انفجاری استفاده می‌کنند و یا حملات انتحاری انجام می‌دهند.

 

در ۱۶ مهرماه سال جاری، محمد عمر، والی قندوز که یک چهره سرسخت در برابر طالبان شناخته می‌شد هنگام نماز در یک مسجد در شهر تالقان مرکز ولایت تخار براثر یک انفجار جان باخت. دراین انفجار ۱۲ نفر که بیشتر آنان غیرنظامی بودند نیز کشته شدند.
 

 

 

Share