Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از اجرای آتش‌بس سراسری در سوریه سخن گفت. او اعلام کرد که گام بعدی پس از تصرف حلب توسط نیروهای دولتی سوریه آتش‌بس سراسری است. در حال حاضر در این‌باره با شورشیان سوریه مذاکره می‌شود. آغاز دور جدید گفت‌وگوها از جمله موارد مذاکره است.

ولادیمیر پوتین می‌گوید با رجب طیب اردوغان به توافق رسیده تا دور جدید مذاکرات صلح سوریه برگزار شود.

ولادیمیر پوتین می‌گوید با رجب طیب اردوغان به توافق رسیده تا دور جدید مذاکرات صلح سوریه برگزار شود.

ولادیمیر پوتین روز جمعه ۱۶ دسامبر / ۲۶ آذر در جریان دیدار از ژاپن اعلام کرد که روسیه تلاش می‌کند تا در سراسر سوریه آتش‌بس برقرار شود. او این اقدام را «گام بعدی» پس از بازپس‌گیری حلب توسط نیروهای دولتی سوریه عنوان کرد.

پوتین گفت: «ما فعالانه با اعضای شبکه نیروهای مخالف مسلح، با میانجی‌گری ترکیه در حال مذاکره هستیم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین افزود که با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود به توافق رسیده تا دور جدید مذاکرات صلح سوریه برگزار شود. این مذاکرات در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد. این مذاکرات، افزون بر مذاکراتی است که زیر نظر سازمان ملل در ژنو برنامه‌ریزی شده است.

اردوغان روز پنج‌شنبه ۱۵ دسامبر / ۲۵ آذر رژیم سوریه را متهم به خرابکاری در ارسال کمک‌های انسانی به مردم شرق حلب کرد. او گفت رژیم سوریه و حامیان آن تلاش کرده‌اند تا مانع از برقراری آتش‌بس شوند.

روسیه نزدیکترین پشتیبان حکومت بشار اسد است، ترکیه اما تاکنون خواهان سرنگونی رژیم سوریه بوده است اگر چه در ماه‌های اخیر نشانه‌هایی از تغییر در رویکرد آن دیده می‌شود. ترکیه در سوریه علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) و کردهای مخالف رژیم اسد وارد عملیات نظامی شده است.

پاریس خواهان حضور ناظران بین‌الملل در حلب شد

به‌درخواست فرانسه امروز، جمعه ۱۶ دسامبر / ۲۶ آذر، در شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت سوریه و به‌ویژه شرق حلب گفت‌وگو خواهد شد. پاریس خواهان اعزام فوری ناظران بین‌المللی به این منطقه برای نظارت بر خروج مردم و ارسال کمک‌های انسانی شد.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز خواهان آتش‌بس فوری و راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به جنگ سوریه شد.

دی میستورا گفت بدون چنین توافقی خطر آن می‌رود که ادلب، مقر شورشیان هم به «حلب بعدی» تبدیل شود.

از روز پنج‌شنبه اتوبوس‌ها هزاران نفر از مردم غیرنظامی و شورشیان را از شرق حلب خارج می‌کنند. به‌گفته سازمان ملل هنوز ۵۰ هزار نفر در این منطقه گرفتار هستند.

بیشتر بخوانید:

تخلیه ساکنان شرق حلب: آخرین تحولات و واکنش‌ها

Share