Share

سفر دو روزه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای دیدار و گفت‌و‌گو با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن درباره مناقشه تاریخی دو کشور روسیه و ژاپن بر سر مالکیت جزایر کوریل بی‌ثمر ماند.

ولادیمیر پوتین و شینزو آبه، نزدیکی محتاطانه دو کشور روسیه و ژاپن

ولادیمیر پوتین و شینزو آبه، نزدیکی محتاطانه دو کشور روسیه و ژاپن

پوتین و آبه در شهر ناگاتو، زادگاه نخست‌وزیر ژاپن درباره حاکمیت بر جزایر کوریل، که از پابان جنگ جهانی دوم تاکنون بین دو کشور مورد مناقشه بوده، با یکدیگر مذاکره کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین در نشست خبری جمعه ۱۶ دسامبر که در پایان دیدارش با نخست‌وزیر ژاپن برگزار شد، گفت: «خوش‌باوری‌ست اگر گمان کنیم که ما توانستیم این مشکل تاریخی را در یک ساعت گفت وگو از میان برداریم. اما بی‌تردید ضرورت دارد که راه حلی برای مشکل بیابیم.»

جزایر کوریل مجمع‌الجزایری آتشفشانی در استان ساخالین در روسیه است. طول تقریبی آن ۱۳۰۰ کیلومتر و از شمال شرقی هوکایدو در ژاپن تا کامچاتکا در روسیه امتداد دارد، چنانکه دریای اختسک را از اقیانوس آرام شمالی جدا می‌کند. ۵۶ جزیره و شمار بسیاری از صخره‌های کوچک، این مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند. مساحت کل خشکی‌های جزایر کوریل ۱۵٬۶۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود ۱۹ هزار نفر دارد.

ژاپن مدعی دو جزیره بزرگ جنوبی است و آن‌ها را بخشی از خاک خود می‌داند. به دلیل مناقشه بر سر جزایر یاد شده، بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن حاضر نشد با روسیه پیمان صلح امضا کند.

بیشتر بخوانید:

پوتین به ژاپن سفر کرد

Share