Share

اشتباه هاشمی‌ستیزان و استراتژی زیرکانه برای جلب آرای معترضان از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

«اشتباه هاشمی‌ستیزان»
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «افزایش فشارها بر هاشمی رفسنجانی» در مورد انتقادهای شدید برخی از حامیان تندروی دولت علیه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری است.

 

نویسنده سرمقاله آرمان نوشته است: «یکی از بازتاب‌های تحولات اخیر افزایش فشار بر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بوده است. به نظر می‌رسد برخی که در اردوگاه نزدیکان دولت هم هستند، در هر روزی که فضا ایجاب می‌کند به سر وقت هاشمی‌رفسنجانی رفته و تلافی همهمشکلات و ناملایمات سیاسی را بر سر وی خالی می‌کنند..»

سرمقاله افزوده: «شتباهی که هاشمی‌ستیزان می‌کنند، آن است که گویا به شخصیت سیاسی ایشان آشنایی چندانی ندارند، آنان تصور می‌کنند با تهدید و ارعاب با فضاسازی و با سردادن شعار، وی را به تسلیم وادارند. هاشمی رفسنجانی از سال‌های ۳۷ و ۳۸ مبارزه سیاسی و زندگی سیاسی‌اش را شروع کرده، ظرف این ۵۰ سال او توفان‌ها، بحران‌ها و سختی‌های زیادی را پشت سر گذارده، او بیدی‌ نیست که با سردادن شعاری بلرزد.»

در بخشی از سرمقاله می‌خوانیم: «هاشمی معتقد است که مشکلات و مسائل کشور با تندروی حل نخواهد شد. به جای تندروی باید وارد تفاهم و مدارا شد. واقعیت هم نشان دده که هاشمی دنبال آرامش است و می‌گوید مشکلات اجتماعی را نمی‌توان با تندروی حل و فصل کرد. اما فرض بگیریم که حق با جریان تندرو است و هاشمی رفسنجانی اشتباه می‌کند. آیا با برخورد تند می‌توان مشکلات و مسائل سیاسی، اجتماعی را حل و فصل کرد. آیا با کسی که راه حلی خیرخواهانه برای حل و فصل مشکلات و مسائل کشورش ارائه می‌دهد، می‌بایسیتی این‌گونه برخورد کرد؟ آیا در جوامع دیگر هم علیه منتقدینشان شعار "مرگ‌بر" می‌دهند؟»

 

نویسنده سرمقاله ادامه داده است:‌«برخلاف تصور تندروها، فشار بر هاشمی و به راه انداختن شعار از یکسو باعث جزم‌تر شدن عزم و اراده مشارالیه شده و از سوی دیگر باعث افزایش حمایت از ایشان در میان جریانات سیاسی میانه‌رو و معتدل‌تر جامعه خواهد شد. راه حل هر پدیده‌ای در قانون اساسی مشخص شده و هر گونه اقدام خلاف قانون می‌تواند برای وحدت که نیاز اصلی امروز کشور است، مخل وحدت باشد.»

 

متن کامل سرمقاله

 

«استراتژی زیرکانه برای جلب آرای معترضان»
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «سکوت دولتیان، خشم مجلسیان» در مورد واکنش متفاوت مجلس و دولت ایران در برابر تظاهرات ضددولتی ۲۵بهمن است.

در این سرمقاله آمده است: «زمانی‌که واعظ مشهور، علیرضا پناهیان، در جریان تشییع پیکر صانع ژاله عبارت مرگ بر ساکتین را بر زبان راند، خشم جمعیت را متوجه هاشمی کرد. در طول حوادث پس از انتخابات دوره‌ دهم، هرگاه بحث از خواص بی‌بصیرت پیش آمده، باز هم مخالفان هاشمی انگشت اشاره را به سمت وی نشانه رفته‌اند. اگرچه هاشمی در پس حوادث ۲۵بهمن، تلویحاً موضع‌گیری کرده و به شیوه‌های خاص خود، آن ‌را غیرقانونی و حرام خوانده و گفته باید همه اقشار جامعه، به قانون احترام بگذارند و هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد، ضربه‌زننده به مملکت و خود انسان و به فتوای امام راحل حرام است.»

این سرمقاله افزوده: «واقعیت این است که در میان هر دو گروه، رفتارهای افراطی و ناخردمندانه‌ای وجود دارد. عده‌ای با رفتارها و شعارهای ساختارشکنانه و خارج از چارچوب قانون و عده‌ای دیگر، با برخوردهای خشن و شعارها و دشنام‌های نابخردانه، همواره فضا را مشتعل نگه می‌دارند و بویی از سخنان آرام و تسکین‌دهنده نبرده‌اند. همه باید بپذیرند که در کشور ۷۵ میلیونی، سلایق و عقاید متفاوتی وجود دارد. البته همه مثل هم فکر نمی‌کنند و رفتارهایشان یکسان نیست و اختلاف‌ها از همین‌جا ناشی می‌شود. برای پرهیز از برخورد میان صاحبان سلایق گوناگون، قانون حکم است و خروج از آن، تبعاتی دارد که باید همه به آن تن بدهند.»

در بخش دیگری از سرمقاله ابتکار آمده است: «نمایش خشم و رفتارهای عصبی‌گونه‌ نمایندگان مجلس، با سکوت و متانت دولتیان، تأثیر یکسانی ندارد. اینکه اشخاصی با ایجاد حوادث ۲۵بهمن قانون‌شکنی کرده‌اند، بحثی است که باید در چارچوب قانون، با آن‌ها برخورد شود و باید بدانند که حرکت‌های رادیکال و شالوده‌شکن، واکنش‌های رادیکالی را در پی خواهد داشت؛ اما واکنش کسانی ‌که خود را عصاره‌ ملت می‌دانند، موضوع مهم‌تری است. بدیهی است که نمایندگان ملت نمی‌توانند در مقابل حرمت‌شکنی عده‌ای بی‌تفاوت باشند، آن‌چنان‌که ملت، خود نیز بی‌تفاوت نیست، اما می‌توان این حساسیت را به‌گونه‌ای به نمایش گذاشت که اولاً وهن‌آور نباشد؛ ثانیاً تاثیرگذار باشد؛ ثالثاً مرزهای اخلاقی را نشکند.»

نویسنده سرمقاله افزوده:‌ «کسانی‌که سکوت در مقابل این حوادث را سرزنش کرده‌اند، خوب است بدانند که رئیس‌جمهور و همکاران نزدیک وی در دولت، مشی متفاوتی در برخورد با اتفاقات اخیر با مجلسیان دارند و بعید است که کسی روش دولتیان را نشانه‌ رضایتشان به اتفاقات اخیر بدانند؛ چراکه در سیاست، زبان و کلام کارکرد و تأثیر بسیاری دارد و گویی دولتیان دریافته‌اند که با زبان آتشین نمی‌توان گلستان محبت و محبوبیت کاشت. اگرچه عده‌ای این مشی را استراتژی زیرکانه برای جلب آرای معترضان و اصلاح‌طلبان قلمداد می‌کنند و بوی موفقیت آنان هم، در اتخاذ چنین شیوه‌ای به مشام می‌رسد؛ با وجود این، سکوت دولتیان تأثیرش از انتشار خشم مجلسیان در ایجاد فضای آرامش بیش‌تر است.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «بررسی سریع بودجه به صلاح نیست»
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌‌سالاری با عنوان «عرق شرم در مقابل انتفاضه خشم»

Share