Share

سازمان بهزیستی ایران می‌گوید که بر اساس برآوردهایش میزان بیکاری زنان کم‌توان دو برابر مردان کم‌توان است. سالانه  ۱۵ هزار فرصت شغلی برای کم‌توانان ایجاد می‌شود در حالی‌ که ۳۰۰ هزار نفر از آنان بیکارند.

kamtavan-1

زنان کم‌توان مشغول کار در کارگاه قالی‌بافی

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی ایران با اعلام این آمار گفته است که افراد کم‌توان حدود سه تا پنج درصد از بیکاران هر منطقه را به خود اختصاص داده‌اند.

حسین نحوی‌نژاد روز جمعه ۲۶ آذر به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: «در این شرایط آن دسته از معلولانی که شغل و محل درآمد ندارند، در تأمین هزینه‌های درمانی خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند.»

این مقام سازمان بهزیستی در صحبت‌های خود وعده داده است که با اصلاح قانون کار وضعیت افراد کم‌توان جویای کار بهتر خواهد شد و این در حالی‌ست که اعتراض‌ شدید و پیوسته کارگران به اصلاح قانون کار، در عمل باعث مسکوت گذاشته شدن آن شده است.

نحوی‌نژاد اما گفته است: «اصلاح این قانون در دستور کار دولت است و در صورت تصویب این لایحه، افراد با معلولیت شدید که شغلی ندارند و مستمری دریافت نمی‌کنند، حداقل مستمری برابر با مصوبه شورای عالی کار دریافت خواهند کرد. در نتیجه رقم مستمری‌ها رشد قابل قبولی خواهد داشت.»

بر اساس آخرین آمارهای موجود، یک میلیون و ۳۰۰ هزار کم‌توان در ایران شناسایی شده‌اند و حدود ۳۰۰ هزار نفر هم در نوبت شناسایی قرار دارند. به این ترتیب ایران جامعه‌ای‌ست با بیش از یک و نیم میلیون کم‌توان. از این رقم، ۳۰ درصد کم‌توان مادرزاد هستند و ۷۰ درصد هم بر اثر اتفاقات بعد از تولد معلول شده‌اند. ۳۵ درصد از کم‌توانان، زن و ۶۵ درصد مرد هستند.

با وجود این آمار میلیونی، در خیابان‌ها و کوچه‌های شهرهای مختلف ایران، کمتر تصویر و خبری از افراد کم‌توان به چشم می‌خورد: تصویر فریبکاری که به ذهن متبادر می‌کند افراد کم‌توان در ایران کم‌اند.

در همین زمینه

وقتی کم‌توان‌ها به چشم نمی‌آیند: ۳۰۰ هزار کم‌توان بیکار و ۱۵ هزار فرصت شغلی

 

Share