Share

محمدحسین صفارهرندی، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران ایران گفته است اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری «حذف» می‌شود.

 

انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ۱۷ اسفند جاری برگزار می‌شود. هاشمی رفسنجانی هم‌اکنون رئیس مجلس خبرگان رهبری و از اعضای هیأت رئیسه این مجلس است.

 

صفارهرندی در همایش «گفتمان پیشرفت اسلامی» که از سوی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‏های ایران در شیراز برگزار شد، گفت: «عمل هاشمی در گذشته خیلی فاسد بوده و هنوز هم برنگشته و با توجه به روحیاتی که از او سراغ داشتیم، بازگشت‌شان را خیلی روشن نمی‏‌بینم و سرنوشت هاشمی هم می‌تواند همچون منتظری و شریعتمداری باشد.»

 

به گفته وی «هنر» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، این بوده که از «شکل‌گیری یک منتظری جدید» جلوگیری کرده است.

 

مشاور فرمانده کل سپاه افزود: «آقا (آیت‌الله خامنه‌ای) فرموده بودند، هاشمی را مدیریت کرده‏‌ام و کسی در این مورد دخالت نکند و این استراتژی رهبری است.»

 

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفته است: «هاشمی دهه ۶۰ یعنی مورد اعتماد امام، مردم و انقلاب نه اینکه نقطه ضعف نداشته باشد ولی می‌‏آید در نمازجمعه بحث عدالت را تئوریزه و مرزبندی با گروه‌های ضد انقلاب را ترویج می‏کند و مراد دل بچه حزب الهی‏ها و جبهه رفته‌ها است، حتماً فرق دارد با هاشمی که در نمازجمعه آخر خود، مراد و محبوب اراذل و اوباشی می‏شود که در نماز دست می‏زدند و با کفش نماز خوانده و شعارهای منحرف می‏دادند.»

 

اشاره صفارهرندی به آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی در تیرماه سال گذشته است. هاشمی در این نماز جمعه خواهان «آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و فعالیت احزاب» شده بود.

 

وی پس از این نماز جمعه مورد حمله حامیان دولت قرار گرفت. حملات به هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان بیش از پیش افزایش یافته است.

 

مجلس خبرگان، مجلسی متشکل از فقها است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای نظارت بر رهبر ایران تشکیل شده است. مدت هر دوره این مجلس که اعضای آن از سوی مردم انتخاب می‌شوند، هشت سال است.

 

احمد قابل، تحلیل‌گر سیاسی نیز اسفندماه گذشته به رادیو زمانه گفته بود رهبر ایران موافق «حذف تدریجی» هاشمی است.

 

به گفته وی «رفتاری که آقای خامنه‌ای در رابطه با آقای هاشمی در پیش گرفته است، با هدفی که آن اصولگرایان تندرو دارند، یکی هست اما در تاکتیک متفاوت است. این لااقل برای کسانی که به حذف آقای هاشمی می‌اندیشند، کارآتر است و لذا نباید یک‌باره ایشان را حذف کنند، بلکه همین طور باید کج‌دارو مریز با ایشان رفتار کنند.»

 

هفته گذشته و پس از برگزاری تظاهرات مخالفان در ۲۵ بهمن، تلویزیون دولتی ایران، به‌طور بی‌سابقه‌ای تصاویری از حامیان حکومت این کشور را که شعار «مرگ بر هاشمی» می‌دادند، پخش کرد.

«هاشمی حیا کن مصلحت رو رها کن، مرگ بر هاشمی فتنه‌گر و فتنه‌گر ایرانی، اکبر رفسنجانی» از دیگر شعارهایی بود که به‌طور زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

حامیان حاکومت ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری را متهم می‌کنند که با «سکوت» در برابر «اقدامات فتنه‌گران» از آن‌ها «حمایت» می‌کند.

مقامات رسمی ایران، معترضان به نتیجه انتخابات سال گذشته را «فتنه‌گران» می‌نامند.

 

مدتی پیش نیز غلام‌حسین الهام، مشاور حقوقی رئیس جمهور ایران گفته بود هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان «رأس مدیریت جریانات ضد دولت» قرار دارد.

 

Share