Share

اصغر فرهادی، فیلم‌ساز ایرانی برنده خرس طلایی جشنواره برلین از خردادماه سال آینده (ژوئن ۲۰۱۱) برای یک سال ساکن پایتخت آلمان می‌شود.

به نوشته روزنامه تاگز‌ اشپیگل، چاپ آلمان، در ماه ژوئن آینده اصغر فرهادی کارگردان موفق ایرانی به برلین بازخواهد گشت.
 

اصغر فرهادی با دریافت بورس تحصیلی یک ساله از سوی سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) می‌خواهد در زمینه فرهنگ ایران و آلمان به تحقیق بپردازد.

سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان، بزرگ‌ترین مؤسسه کمک‌های مالی برای مبادلات بین‌المللی دانشجویان و دانشمندان است. این مؤسسه از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۲۵، از بیش از ۵/۱ میلیون نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آلمان و خارج از این کشور پشتیبانی کرده است.

از سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان، به‌عنوان انجمن دانشگاهیان و دانشجویان مؤسسات عالی یاد می‌شود.

به گزارش تاگز اشپیگل، روز یک‌شنبه ۲۰ فوریه، در فردای مراسم پایانی شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین ضیافت شامی با شرکت اصغر فرهادی، بازیگران و دست‌اندرکاران فیلم «جدایی نادر از سیمین» برگزار شد که در آن دیتر کوسلیک، دبیر جشنواره و چندین شخصیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آلمان نیز حضور داشتند.
 

فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی موفق به دریافت خرس طلایی بهترین فیلم و خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد برای مجموعه بازیگران آن شد.

ضیافت روز یک‌شنبه در فضایی از شادی در یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین رستوران‌های برلین به نام بورشارد برگزار گردید.

برخی از بازیگران فیلم برای شرکت در مراسم پایانی جشنواره بار دیگر به برلین پرواز نمودند و سپس در روز یک‌شنبه شادی خود را با دبیر جشنواره و مهمانان فرهنگی این ضیافت تقسیم کردند.
 

دیتر کوسلیک، دبیر جشنواره پیش از این با خوشحالی اعلام کرده بود که فیلم اصغر فرهادی از هم‌اکنون به ۷۰ کشور جهان فروخته شده است. «جدایی نادر از سیمین» قرار است امسال در سینماهای آلمان به روی پرده برود.

به گزارش این روزنامه آقای کوسلیک، میزبان این ضیافت، مفتخر است که دوستان تازه‌ای را در مدت جشنواره امسال یافته است.

پس از اهدای جوایز برتر شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین به فیلم «جدایی نادر از سیمین»، این فیلم روز یک‌شنبه بار دیگر در برلیناله پالاست به نمایش در آمد.
 

تاگز اشپیگل این نمایش ویژه را «یک رویداد اجتماعی» نامید که در آن صاحب‌نظران از عرصه‌های مختلف حضور داشتند و در تصاویر فیلمی از فرهنگی دیگر مردمی را کشف کردند که با آن‌ها هم‌ذات‌پنداری می‌کردند.

کلاوس وورایت، شهردار سوسیال دمکرات برلین در ضیافت روز یک‌شنبه گفت: «همه در این مراسم به نوعی خوشحال بودند. این بار واقعأ ضیافت برلیناله پرشوری داشتیم.»
 

جن چپمن، تهیه‌کننده استرالیایی و عضو هیأت داوران این دوره از جشنواره، در این مراسم گفت: «ما روزهای بسیار زیبایی را با هم پشت سر گذاشتیم. طبیعی است که اختلاف نظر‌هایی بود اما در نهایت خیلی خوب با هم کنار آمدیم.»

در این ضیافت همچون چند بار دیگر در طول جشنواره، از جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی که عضو هیأت داوران امسال بود اما به دلیل محکومیت قضایی در ایران اجازه خروج از کشور را نیافت، یاد شد.

جعفر پناهی دی‌ماه گذشته از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شش سال حبس تعزیری و ٢٠ سال محرومیت از ساختن فیلم، فیلم‌نامه‌نویسی و سفر به خارج از کشور محکوم شد و همین محکومیت باعث گردید که نتواند در شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین شرکت کند.
 

در مراسم گشایش جشنواره نامه سپاس‌گزاری جعفر پناهی را ایزابل روسلینی، رئیس هیأت داوران برای حاضران خواند و همه را تحت تأثیر قرار داد و در مراسم پایانی نیز دیتر کوسلیک صندلی خالی جعفر پناهی را روی صحنه آورد و گفت پس از قرائت پیام جعفر پناهی به جشنواره فیلم برلین در مراسم گشایش این جشنواره، از او خبری ندارد، اما از طریق دوستان‌اش که با پناهی در ارتباط‌ هستند شنیده است که پناهی از اعلام همبستگی جشنواره فیلم برلین با او دلگرم شده و گفته که خوشبخت است که به خانواده سینما تعلق دارد و به همین دلیل هم احساس تنهایی نمی‌کند.
 

بامداد روز گذشته اصغر فرهادی، کارگردان «جدایی نادر از سیمین» همراه با تنی چند از بازیگران و دست‌اندرکاران این فیلم وارد ایران شدند.

احمد میرعلایی، مدیر عامل بنیاد فارابی در فرودگاه به استقبال عوامل این فیلم رفت و موفقیت بزرگ این فیلم در شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین را به آن‌ها تبریک گفت.

جشنواره فیلم برلین، روز یک‌شنبه، بیستم فوریه به پایان رسید.
 

 

Share