Share

دولت ترکیه از جمهوری اسلامی خواسته است از طرح تخلیه کامل ساکنان شرق حلب حمایت کند.

تلاش جامعه جهانی برای یاری‌رسانی به ساکنان شرق حلب

تلاش جامعه جهانی برای یاری‌رسانی به ساکنان شرق حلب

آخرین ستون اتوبوس‌های سبزرنگ بشار اسد و آمبولانس‌هایی که مشغول تخلیه شورشیان، غیر نظامیان و مجروحان شرق حلب بودند، در اثر دو انفجار که منشأ آن معلوم نیست، متوقف شدند. سپس ساعت ۱۳ جمعه ۱۶ دسامبر  وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که عملیات تخلیه ساکنان شرق حلب به پایان رسیده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای یافتن راه حلی برای تخلیه باقی ساکنان شرق حلب با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف گفت‌و‌گو کرده است.

از آغاز تخلیه ساکنان شرق حلب تا نقض آتش‌بس فقط ۸ هزار نفر از شورشیان و غیر نظامیان موفق شدند این شهر را ترک کنند. وزارت دفاع روسیه اما می‌گوید ۹۵۰۰ نفر از ساکنان شهر حلب که نیمی از آن‌ها غیر نظامی بودند از این شهر خارج شده‌اند.

به گفته چاووش‌اوغلو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم درباره نحوه تخلیه ساکنان شرق حلب با ولادیمیر پوتین و حسن روحانی، رؤسای جمهوری روسیه و ایران گفت‌و‌گو کرده.

یکی از چالش‌ها اسکان دادن شورشیان و غیرنظامیان در سوریه یا در ترکیه است. چاووش‌اوغلو گفته است به نظر ترکیه شورشیان و غیرنظامیان حلب می‌بایست همچنان در سوریه اقامت کنند. ترکیه اما اعلام آمادگی کرده که سالمندان، بیماران و مجروحان شرق حلب را بپذیرد.

هزاران نفر در انتظارند که شهر را ترک کنند. استفان دمیسترا، فرستاده ویژه سازمان ملل به خبرگزاری‌ فرانسه اطلاع داده که دست‌کم ۵۰ هزار نفر می‌بایست از حلب به استان ادلب در شمال غربی سوریه انتقال پیدا کنند. ۴۰ هزار نفر از آنان غیر نظامی‌اند.

سازمان ملل هشدار داده که توقف تخلیه ساکنان شرق حلب جان صدها کودک را به خطر می‌اندازد. آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف گفته است: «ما به شدت نگران سرنوشت کودکان حلب‌ایم. اگر این کودکان هر چه سریع‌تر از شهر خارج نشوند، امکان دارد، زندگی‌شان به خطر بیفتد.»

در ساعت‌های گذشته در مجموع حدود ۲۷۰۰ کودک از ساکنان شرق حلب از این شهر به جای دیگری منتقل شدند. یونیسف اعلام آمادگی کرده که به یاری کودکان شرق حلب بشتابد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل هم خواهان تخلیه هرچه سریع‌تر ساکنان شرق حلب شده است. به گفته بان کی‌مون «حلب اکنون مترداف جهنم است.»

فرانسه و آلمان خواهان اجلاس فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند. اگر این اجلاس تشکیل شود، یکی از موضوعات مورد بحث فرستادن ناظران سازمان ملل به حلب برای نظارت بر روند تخلیه ساکنان شرق این شهر خواهد بود. ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد استقبال کرده، اما روسیه بدبین است.

بیشتر بخوانید:

توقف تخلیه ساکنان شرق حلب: ادامه درگیری‌ها بین شورشیان و ارتش سوریه

Share