Share

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه این کشور خواستار آزادی فوری رهبر نهضت آزادی از زندان شدند.

آن‌ها در نامه خود به آیت‌الله صادق لاریجانی، با یادآوری این‌که ابراهیم یزدی «یکی از دیرپاترین و پرسابقه‌ترین مبارزان سیاسی ایران» است، نوشته‌اند: «فشارهای ناموجه نظیر محبوس‌ ساختن بی‌دلیل یا انتقال ایشان به مکان نامعلوم، معنایی جز ادامه و استمرار نامحدود دوران برای دکتر ابراهیم یزدی به عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران، ندارد.»

این فعالان ضمن محکوم ساختن فشار بر نهضت آزادی ایران، به‌عنوان حزبی که «در پیروزی انقلاب سهم غیرقابل انکاری داشته است» تأسف خود را از «برخوردهای غیرموجه و خلاف قانون» با این زندانی سیاسی ۸۰ ساله و «استمرار بی‌دلیل دستگیری، و زندانی نمودن ایشان بدون رسیدگی در دادگاه صالحه» ابراز داشته‌اند.

این نامه که بیشتر امضاکنندگان آن به نیروهای ملی ـ مذهبی تعلق دارند و در میان آنان چهره‌هایی چون طاهر احمدزاده، عزت‌الله سحابی، عبدالعلی بازرگان، حبیب‌الله پیمان، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، احمد منتظری، حسن یوسفی اشکوری و اعظم طالقانی دیده می‌شوند؛ از رئیس قوه قضائیه درخواست کرده‌اند که «برحسب وظایف و تکالیف شرعی و قانونی» خود، هر چه زودتر اقدامات لازم را برای آزادی ابراهیم یزدی انجام دهد.

یک ماه پیش نیز بیش از ۱۳۰ نفر از استادن دانشگاه و روشنفکران سراسر جهان با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواهان آزادی ابراهیم یزدی و همه زندانیان سیاسی شده بودند.

ریچارد فالک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر، نوام چامسکی، یورگن هابرماس، ارنستو لاکلو، چانتال مافو، جان اسپوزیتو و سارا روی از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.

نویسندگان این نامه از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته بودند تا به «نادیده گرفته شدن اصول حقوق بشر که در نهایت باعث از بین رفتن اعتماد بین دولت و ملت ایران و مسدود شدن گفتمان ملی و اصلاح» می‌شود، پایان دهد.

پس از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال گذشته، ده‌ها نفر از فعالان سیاسی، دانشجویی، زنان و روزنامه‌نگاران در ایران بازداشت شدند.

ابراهیم یزدی روز نهم مهرماه ٨٩ به همراه گروهی از اعضای رهبری نهضت آزادی ایران به اتهام شرکت در مراسم ختم و «نماز جمعه غیرقانونی» در اصفهان بازداشت شد.

همه بازداشت‌شدگان در روزهای بعدی آزاد شدند اما ابراهیم یزدی همچنان در بازداشت و در زندان اوین به‌سر می‌برد.

رسیدگی به پرونده «نمازجمعه غیرقانونی» به قاضی صلواتی سپرده شده است و وی تا کنون از پذیرش وکیل ابراهیم یزدی خودداری کرده است.

ابراهیم یزدی در حال حاضر سالمندترین زندانی سیاسی ایران به شمار می‌رود و دوستان او نسبت به سلامت وی بارها اظهار نگرانی کرده‌اند.
 

 

Share