Share

مخالفان مسلح بشار اسد در حلب از دست‌یابی به توافقی جدید با نیروهای تحت فرمان دمشق برای تکمیل روند تخلیه حلب خبر دادند. یک مقام دولتی نیز این خبر را تأیید کرده‌است.

خروج غیرنظامیان از شرق حلب

خروج غیرنظامیان از شرق حلب

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، الفاروق ابوبکر، یکی از سخنگویان گروه‌های مخالف در شرق حلب شنبه ۱۷ دسامبر گفت که توافق جدیدی بین ارتش بشار اسد و مخالفان مسلح او در حلب به دست آمده‌است. پس از آن یک مقام دولتی عضو گروه مذاکره‌کننده برای ازسرگیری روند خروج از شرق حلب نیز با تأیید این خبر گفت که همراه با خروج زخمی‌ها و بیماران از دیگر روستاها و شهرهای تحت محاصره، افراد به‌دام‌افتاده در شرق حلب نیز امکان بیرون‌رفتن از این منطقه را خواهند داشت.

عملیات تخلیه غیرنظامیان و مخالفان مسلح بشار اسد از آخرین منطقه تحت کنترل آنها در دومین روز خود، جمعه ۱۶ دسامبر با ممانعت نیروهای حامی دمشق متوقف شد. نیروهای بشار اسد خواستار آن شده‌بودند که برای ادامه روند تخلیه حلب، مجروحان از دو روستای شیعه‌نشین تحت محاصره مخالفان در استان ادلب خارج شوند.

برخی از فعالان سوری در حلب در حساب‌های توئیتری‌شان مدعی شدند که شبه‌نظامیان وابسته به ایران مسئول توقف روند تخلیه و مسدودکردن مسیر کاروانی چندصدنفره بوده و شرط ادامه آن را برداشته‌شدن محاصره از روستاهای شیعه‌نشین اعلام کرده‌اند. آنها از بازداشت سه‌ساعته این کاروان به دست این شبه‌نظامیان خبر دادند. گزارش‌های دیگری از سوی مخالفان نیز مدعی تیراندازی به سمت این کاروان شده‌بودند. منابع نظامی سوریه خبر تیراندازی را تکذیب کردند، اما گفتند که این کاروان به حلب بازگردانده‌ شده‌است.

بر اساس توافق جدید به‌دست‌آمده، روند تخلیه کامل شرق حلب در حالی ادامه خواهد یافت که مخالفان نیز متعهد شده‌اند تا به محاصره دو روستای شیعی الفوعه و کفریا در استان ادلب پایان دهند. ارتش سوریه به‌علاوه تعهد داده‌است تا امکان خروج مجروحان از دو شهر تحت محاصره مضایا و الزبدانی در نزدیکی مرز لبنان را فراهم آورد.

syria-twitter

ادعای توئیتر یکی از مخالفان سوری در حلب: «نیروهای حامی رژیم – بنا به گزارش‌ها، ایرانی‌ها – کاروان در حال خروج را برای سه ساعت در محله شیخ سعید، تحت کنترل رژیم، بازداشت کردند»

ارتش سوریه یا مقام‌های رسمی این کشور هنوز درباره این توافقنامه جدید اظهار نظر نکرده‌اند. الفاروق ابوبکر نیز به تعداد افرادی که قرار است از دو روستای یادشده در استان ادلب خارج شوند، اشاره نکرد.

پیش از این دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده‌بود که روستاهای الفوعه و کفریا ۲۰ هزار غیرنظامی و حدود چهارهزار و پانصد نیروی حامی بشار اسد را در خود جای داده‌اند.


در همین زمینه

مذاکره وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره تخلیه ساکنان شرق حلب

Share