Share

پایان عصر حکومت آسان و دادگاه سران فتنه را علنی برگزار کنید از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

پایان عصر حکومت آسان
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «پایان حکومت آسان قذافی» در مورد نوع کشورداری معمر قذافی، حاکم لیبی و تحولات تازه این کشور است.

 

نویسنده سرمقاله ابتکار نوشته است: «معمر قذافی، حاکم لیبی از جهات گوناگون نادر است. همه کارهای او از جمله ادعاها، وضع ظاهری و گفتار و کردارش بی‌نظیر است. انسان‌های عجیب و غریب در همه جای جهان یافت می‌شوند، اما در میان آنان فقط قذافی است که با این خصال، بر اریکه قدرت هم تکیه زده، آن هم نه روزگاری کوتاه بلکه بیش از ۴٠ ‌سال.»

 

در بخشی از این سرمقاله آمده است: «سال ۱۹۶۹ میلادی (۱۳۴۸ خورشیدی) که قذافی با کودتا علیه ادریس شاه به قدرت رسید و نام کودتایش را انقلاب سوسیالیستی گذاشت، لیبی در آغاز راه نوسازی سیاسی اقتصادی بود. ٣٠ سال قبل از کودتای قذافی، جنبش اسلام‌گرای سنوسی موفق شده بود گسست‌های قبیله‌ای را در فرهنگ یک‌پارچه اسلامی مستحیل کند و این تحول ملت لیبی را شکل داده و به راه توسعه انداخته بود. نخستین کار قذافی که در قالب برنامه خیال‌پردازانه کتاب سبز اجرا شد، انهدام همه زیرساخت‌های پیشین بود. قذافی که آسان به قدرت رسیده بود، راه آسان حکمرانی را نیز پیشه کرد و به جای بسط مناسبات نوین، قدرت خود را بر شالوده‌های قبیله‌ای استوار کرد. سازوکار اجرای این برنامه نیز توزیع درآمدهای سرشار نفت و گاز میان جمعیت اندک شمار لیبی با واسطه‌گری سران قبایل بود. این شیوه ملک‌داری که ملغمه‌ای از بنیان‌های کهن و ظواهر سوسیالیستی مدرن بود، حکومت قذافی را متقاعد کرد که بی‌حضور احزاب و جمعیت‌ها، رسانه‌های جمعی، نهادهای قانونی، تشکیلات مدنی، حکومت کردن آسان‌تر و بی‌دغدغه‌تر است. اما حاکم لیبی از واقعیت طبیعی دیگری که در کنار این واقعیت خودساخته او جریان داشت، غافل ماند. در هنگامه‌ای که او نمایش شتران و خیمه‌ها را برپا می‌کرد تا بین خود و استعمار خط تمایز و غیریت بکشد، درآمدهای نفتی مردم لیبی، آنان را باسواد و به تبع آن با مفاهیم جدید آشنا می‌کرد.»

سرمقاله افزوده: «مردم لیبی که در دهه ۱۹۶۰ عمدتاً اعضای قبایل دام‌پرور و کشاورز بودند تا میانه دهه ۱۹۹۰ به کارگران صنایع نفت و گاز تبدیل شدند و این تحول، آنان را از جماعات پراکنده صحرانشین به جمعیت‌های بزرگ شهری و عمدتاً متمرکز در طرابلس و بنغازی تبدیل کرد. بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۰، تنها ۱۷درصد از لیبیایی‌ها در بخش کشاورزی و دام‌پروری شاغلند و سهم آنان از تولید ناخالص داخلی فقط ۶/۲ درصد است؛ حال آنکه ۲۳درصد جمعیت در بخش صنعت کار می‌کنند و ۶۳درصد تولید ناخالص داخلی از این بخش تأمین می‌شود.»

 

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«شگفت‌انگیز اینکه لیبی با وجود اینکه از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز در جهان است و کمتر از ۵/۶ میلیون نفر جمعیت دارد، نرخ بیکاری آن حدود ۳۰ درصد است و ۳۳درصد جمعیت زیر خط فقر قرار دارند. آگاهی سیاسی در کنار فقر و بیکاری که از سال ۲۰۰۴ میلادی شتاب گرفته بود این پرسش را پدید آورد که پول نفت و گاز ملت لیبی کجا می‌رود اما این پرسش بروز نمی‌یافت، زیرا در غیاب نهادهای مدنی متشکل‌کننده و حضور دستگاه سرکوب پرقدرت (که حتی از بمباران تظاهرات‌کنندگان ابایی ندارد) این پرسش خفه شده بود. حوادث تونس و مصر که هر دو از همسایگان هم‌مرز لیبی هستند، مردم این کشور را به صرافت انداخت که حقوق خود را طلب کنند. حال،‌ جنبش تغییرخواهی در لیبی جان گرفته است و حتی اگر به نتیجه نرسد، یک تأثیر قطعی به جا خواهد گذاشت که همانا پایان عصر حکومت آسان توسط مرد عجیب است.»

متن کامل سرمقاله

 

«دادگاه سران فتنه را علنی برگزار کنید»
سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «و حالا محاکمه» در مورد میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالف دولت است.

در این سرمقاله آمده است: «فتنه هرچه از نقطه آغاز خود فاصله می‌گرفت، به علت برخورد با بصیرت رهبر و هوشیاری مردم، چهره واقعی خود را بیش‌تر نمایان می‌کرد و از سوی دیگر دشمنان بیرونی که به گواهی اسناد موجود و شواهد آشکار، مدیریت فتنه را برعهده داشتند، با مشاهده حرکت هوشمندانه امام و امت، تاب مستوری از دست داده و هر روز پرده دیگری از چهره نفرت‌انگیز خود و فتنه‌گران را به ناچار فرو می‌انداختند.»

این سرمقاله افزوده: «حالا دیگر، محاکمه سران فتنه در دادگاه افکار عمومی پایان پذیرفته است و ارتکاب ده‌ها جنایت از سوی آنان، نظیر ستون پنجم دشمن بیرونی، وطن‌فروشی، مفسد فی‌الارض، قاتل مردم بی‌گناه کوچه و بازار و… در افکار عمومی مردم با اسناد و دلایل غیرقابل انکار به اثبات رسیده است و اکنون، نوبت محاکمه آنان در دستگاه قضایی کشور است.»

در بخش دیگری از سرمقاله کیهان آمده است: «علاوه بر ضرورت غیرقابل تردید محاکمه سران فتنه، لازم است که اولاً تمامی مراحل این محاکمه به صورت علنی انجام گرفته و بدون سانسور و به صورت زنده از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شود. ثانیاً بدون دغدغه وقت، تمامی موارد جرم همراه با مستندات آن در دادگاه ارائه شده و به متهمان نیز مانند معمول و به روال جاری در دستگاه قضایی کشور، وقت آزاد و فرصت فراوان داده شود تا هر چه در چنته دارند، بیرون بریزند. چرا که مطابق فرمول مشترک و دیکته‌شده جرج سوروس، جین شارپ و ریچارد رورتی، سران فتنه از تن دادن به قانون اکیداً منع شده‌اند و بر پایه دستورالعملی که طراحان کودتاهای مخملی نظیر هابر ماس و تیمورتی اش در ملاقات حضوری با فتنه‌گران به آنان دیکته کرده‌اند سران فتنه در صورت اجبار به پاسخ‌گویی به طفره رفتن توصیه شده‌اند.»

نویسنده سرمقاله افزوده:‌ «کیهان آمادگی دارد به عنوان عضوی از خیل عظیم مردم شریف و پاک‌باخته ایران اسلامی و در صورت امکان به نمایندگی دادستان در دادگاه حضور یافته و با ارائه اسناد و مدارک غیرقابل تردید و عمدتا‍ً برگرفته از خود فتنه‌گران، ابعاد خیانت و جنایات آنان و مخصوصاً ماموریت آن‌ها از سوی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل را در میدان دید افکار عمومی به چالش قانونی کشانده و اثبات کند.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «سهم پول‌ توجیبی ملت، از بودجه جیبی دولت»
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «مصر پس از سقوط فرعون خود»

 

Share