Share

روزنامه جمهوری اسلامی ایران خبر داد که روز گذشته نیروهای لباس‌شخصی‌ به دو تن از فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی و خانواده آن‌ها حمله کرده‌اند.

این روزنامه نوشته است پیش از ظهر روز گذشته در حالی که دو تن از فرزندان و تعدادی از اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی برای برگزاری مراسم درگذشت یکی از بستگان خود در حرم عبدالعظیم، واقع در شهر ری، حضور یافته بودند، مورد حمله دو لباس‌شخصی قرار گرفتند.

جمهوری اسلامی نوشته است پس از گذشت نزدیک به دو ساعت از آغاز مراسم، هنگام خروج خانواده هاشمی رفسنجانی، این دو نفر با منافق خطاب کردن آن‌ها به یکی از دختران هاشمی حمله کردند.
 

حمله‌کنندگان با شوکر، وی، برادرزاده و خواهرزاده او را که قصد داشتند مانع از درگیری شوند، مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

بنا بر این گزارش محسن هاشمی، فرزند دیگر هاشمی رفسنجانی از لباس‌شخصی‌ها خواست که ایجاد مزاحمت نکنند اما آن‌ها شعار «مرگ بر هاشمی» سر دادند و در نهایت مردم حاضر مانع از گسترش درگیری شدند.

این نخستین بار نیست که در روزهای اخیر گروه‌های طرفدار دولت به اکبر هاشمی رفسنجانی و یا خانواده او حمله می‌کنند.

روز اول اسفندماه نیز فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی توسط نیروهای امنیتی برای ساعتی بازداشت و سپس آزاد شد.

حامیان حکومت ایران، فرزندان هاشمی رفسنجانی را به هدایت «فتنه ۸۸» متهم می‌کنند و خواهان محاکمه آن‌ها هستند. «فتنه ۸۸» اصطلاحی است که حکومت ایران درباره اعترضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته به کار می‌برد.

با این حال خانواده هاشمی رفسنجانی از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران شکایت کرده‌اند. محمود احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته، فرزندان هاشمی رفسنجانی را به «فساد مالی» متهم کرد.

وی سال گذشته به روزنامه بهار گفت «آقای هاشمی نقطه ضعف ندارند (و مخالفانش به همین دلیل) از طریق همان شایعات و دروغ‌هایی که سال‌ها درباره فرزندان ایشان به همین منظور پخش کرده‌اند، بهره‌برداری می‌کنند و از طریق فرزندان به او می‌رسند.»

در پی تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه مخالفان حکومت، که به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت، برای همبستگی با مردم مصر و تونس برگزار شد فشارها به موسوی و کروبی و همچنین به اکبر هاشمی رفسنجانی افزایش یافت.

در تظاهرات ۲۵ بهمن، صانع ژاله و محمد مختاری، دو جوان کشته، ده‌ها نفر زخمی و بیش از هزار نفر بازداشت شدند.

پس از این تظاهرات مقامات دولتی و طرفداران حکومت بارها از هاشمی رفسنجانی خواسته‌اند که نسبت به این تظاهرات و «فتنه‌گران» موضع‌گیری کند.
 

پس از آن بود که تلویزیون دولتی ایران برای نخستین بار شعارهای «مرگ بر هاشمی» را پخش کرد.
روزنامه جمهوری اسلامی حمله روز گذشته به خانواده هاشمی رفسنجانی را به انتخابات هیأت رئیسه خبرگان مربوط دانسته که قرار است ۱۷ اسفندماه جاری برگزار شود.

هاشمی رفسنجانی هم‌اکنون رئیس مجلس خبرگان رهبری و از اعضای هیأت رئیسه این مجلس است.

مجلس خبرگان، مجلسی متشکل از فقها است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای نظارت بر رهبر ایران تشکیل شده است. مدت هر دوره این مجلس که اعضای آن از سوی مردم انتخاب می‌شوند، هشت سال است.

طرفداران دولت با نزدیک شدن انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان از «حذف» هاشمی رفسنجانی در این انتخابات می‌گویند.
 

 

Share