Share

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران می‌گوید کسانی که در «ترور» صانع ژاله نقش داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، مصلحی، امروز در جمع خبرنگاران گفت: «اقدامات لازم در خصوص کسانی که شهید ژاله را ترور کردند، صورت گرفته و اقدامات بعدی به اطلاع مردم خواهد رسید.»

 

وی توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

 

صانع ژاله، در راه‌پیمایی اعتراضی ۲۵ بهمن ٨٩ بر اثر اصابت گلوله کشته شد. پس از کشته‌شدن صانع ژاله، رسانه‌های نزدیک به حکومت وی را بسیجی معرفی کردند اما مخالفان عکسی از وی در کنار آیت‌الله حسین‌علی منتظری مرجع تقلید منتقد حکومت منتشر کردند.

 

با این حال حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در یک برنامه تلویزیونی گفت که ژاله در بین مخالفان نفوذ کرده و خبرها را به روزنامه او می‌داده است.

 

با این حال شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر می‌گوید صانع ژاله و محمد مختاری در تظاهرات ۲۵ بهمن، توسط «مأموران حکومت ایران» ترور شده‌اند.

عبادی که روز گذشته با تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت‌وگو کرده است، از «نوع خبررسانی خبرگزاری فارس، سخنان حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان، تشییع جنازه کشته‌شدگان توسط افراد ناشناس و سخنان برادر ژاله» به عنوان شواهد این گفته خود نام برده است.

 

همچنین قانع ژاله هفته گذشته به صدای آمریکا گفت برادرش صانع، بسیجی نبوده و «کارت بسیج» او که طرفداران دولت آن را در رسانه‌های خود منتشر کرده‌اند «جعلی» است و خود وی شاهد این موضوع بوده است.

 

وی توضیح داد که صبح روز ۲۶ بهمن که هنوز خانواده از کشته شدن صانع اطلاعی نداشته پسرخاله او به منزل آن‌ها مراجعه و درخواست عکسی از صانع را کرده است. قانع ژاله افزود آن‌ها با استفاده از این عکس کارت بسیج را «جعل» کرده‌اند. قانع ژاله چند ساعت پس از این مصاحبه بازداشت شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر اطلاعات ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ «شرایط کشور حالت عادی دارد و البته اتفاقاتی می‌افتد؛ ممکن است کسی تصادفی کند یا معتادی در جایی جان دهد، این اتفاقات عادی است اما با توجه به حساسیتی که در کشور وجود دارد این اتفاقات (ممکن است) بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد.»

 

ظاهراً اشاره مصلحی به ابهام‌هایی است که درباره مرگ حامد نورمحمدی وجود دارد.

 

حامد نورمحمدی، دانشجوی لرستانی دانشگاه شیراز روز یکشنبه اول اسفند ٨٩ در این شهر جان داده است.

 

با اینکه مخالفان از کشته‌شدن این دانشجو در شیراز به دست مأموران نیروی انتظامی خبر می‌دهند اما منابع مستقل این گفته مخالفان را تأیید نکرده‌اند.

 

مخالفان می‌گویند که وی توسط مأموران انتظامی به داخل زیرگذر پرتاب شده و به همین دلیل با یک ماشین برخورد کرده است.

 

اما منابع مستقل در گفت‌وگو با زمانه، علت مرگ این دانشجو را «صرفاً تصادف» عنوان کرده و محل این تصادف را کنارگذر ساحلی در نزدیکی هتل پارس شیراز اعلام کرده‌اند. این مکان تا خیابان ملاصدرا و میدان نمازی که محل تجمع مخالفان بوده، فاصله دارد.

 

 

Share