Share

تخلیه شرق حلب با تأخیر از سر گرفته شد. دست‌کم پنج اتوبوس در ساعات نخست روز دوشنبه ۱۹ دسامبر / ۲۹ آذر صدها تن از ساکنان این بخش را خارج کردند.

تاکنون حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر شرق حلب را ترک کرده‌اند.

تاکنون حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر شرق حلب را ترک کرده‌اند.

امدادرسان ترکیه گفته‌اند این اتوبوس‌ها که حامل حدود ۴۰۰ تن از مردم بود به منطقه راشدین رسیده‌اند.

تخلیه مردم و نیروهای شورشی روز یکشنبه بار دیگر متوقف شد. حمله جبهه فتح شام به چند اتوبوس در استان ادلب عامل این توقف بود.

منابع دولتی سوریه پیش از آن از یک توافق بین رهبری سوریه و شورشیان خبر دادند. این توافق شامل تخلیه دو روستای تحت محاصره فوعه و کفریا نیز می‌شود.

روز جمعه نیز تخلیه بخش شرق حلب به دلیل درگیری‌های تازه قطع شده بود. نیروهای دولتی و شورشیان یکدیگر را مقصر دانستند.

در شرق حلب همچنان ده‌ها هزار نفر در شرایط آب و هوایی سرد زمستان مانده‌اند در حالی‌که تاکنون حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر این منطقه را ترک کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید به دو روستای شیعه‌نشین فوعه و کفریا در استان ادلب و در جنوب غرب حلب نیز روز یکشنبه اتوبوس‌هایی اعزام شده‌اند. به‌گفته منابع دولتی سوریه، شبه‌نظامیان ایران که در کنار نیروهای دولتی سوریه قرار دارند در مقابل تخلیه شرق حلب خواهان رفع محاصره فوعه و کفریا شده‌اند.

همچنین همزمان با تخلیه شرق حلب ۲۰۰ نفر از دو شهر مضایا و الزبدانی در مرز لبنان که تحت محاصره نیروهای رژیم سوریه قرار دارند نیز خارج می‌شوند.

در این میان شورای امنیت سازمان ملل بر سر قطعنامه‌ای درباره اعزام نیروهای ناظر به حلب به توافق روز دوشنبه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

مردم در برزخ حلب؛ تلاش‌ها برای ادامه تخلیه

Share