Share

پس از گذشت ٢٠ روز از استیضاح اولین وزیر دولت احمدی‌نژاد و برکناری وی توسط مجلس، امروز طرح استیضاح مجید نامجو وزیر نیرو نیز در مجلس ایران اعلام وصول شد.

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، ۴۵ نماینده مجلس، طرح استیضاح وزیر نیرو را امضا کرده‌اند.

 

«فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تصدی وزارت‌خانه نیرو، عدم رعایت عدالت و اقدام تبعض‌آمیز در مناطق مختلف، عدم اجرای تعهدات داده شده در گزارش برنامه در زمان رأی اعتماد، طولانی‌شدن اجرای مصوبات دولت و تعهدات وزارت نیرو، فقدان برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی طرح‌های آب‌رسانی و تأمین برق شهری و روستایی و طولانی شدن اجرای سدها و آب‌رسانی و مشکلات متعدد مردم و تضاد درون وزارت‌خانه» از محورهای استیضاح مجید نامجو است.

مجید نامجو ۲۴ آبان ۸۸ با ۲۱۰ رأی مجلس ایران به عنوان وزیر نیرو انتخاب شد. وی پیش از وزارت «مدیر پروژه و رئیس کارگاه طرح‌های عمرانی قرارگاه سازندگی سپاه، فرمانده مهندسی لشگر ۴۱ ثارالله، مدیر عامل موسسه سازندگی ثارالله، معاون عمران قرارگاه سازندگی کربلا، معاون عمران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، عضو شورای شهر کرمان در دوره دوم و معاون وزیر نیرو و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور» بوده است.

 

استیضاح وزیر نیرو در حالی به جریان افتاده است که ۲۰ روز پیش، حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری دولت دهم نیز در نتیجه استیضاح از وزارت برکنار شد.

 

حمید بهبهانی، ١٢ بهمن ٨٩ با ۱۴۷ رأی موافق، ۷۸ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ رأی از سوی مجلس شورای اسلامی از وزارت راه و ترابری برکنار شد. جلسه استیضاح وزیره راه و ترابری بدون حضور وی و محمود احمدی‌نژاد برگزار شده بود.

 

«وقوع سوانح پی در پی هوایی و اعلام نظر غیرکارشناسانه در خصوص نرمال بودن سوانح هوایی در کشور مانند سانحه قزوین و سانحه ارومیه، استفاده غیرموجه و غیراقتصادی از ناوگان هوایی مستهلک و غیرقابل اعتماد و در نتیجه وجود تردید در مردم به توانایی‌های تخصصی کشور در زمینه حمل و نقل و عدم اجرای قانون برنامه چهارم توسعه در خصوص نوسازی ناوگان هوایی» از جمله محورهای اصلی استیضاح وزیر راه اعلام شده بود.

 

با این حال چند روز بعد محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، استیضاح حمید بهبهانی را «غیرقانونی» خواند.

Share