Share

یک عضو شورای شهر تهران اعلام کرد که در سال جاری هفت هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری غیرنقد است و شهرداری با این مبلغ هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد.

shahrdari-tehran

رحمت‌الله حافظی، عضو شورای شهر تهران روز دوشنبه ۲۹ آذرماه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت بودجه غیرنقد شهرداری برای شورای شهر «کاملاً غیرشفاف است».

حافظی گفت: «تمام مباحث کار‌شناسی، معطوف به بخش نقد بودجه است و بخش غیرنقد کاملاً خارج از حیطه نظارت شورا است.»

به‌گفته او «در سال ۹۲ بودجه غیرنقد حدود ۵۱ درصد بود و طبق برنامه قرار بود به تدریج این بودجه تعدیل شود به نحوی که در سال ۹۳ سهم این بودجه به ۴۵ درصد و در سال ۹۴ به ۴۰ درصد کاهش یافت. همچنین قرار بود؛ سهم این بخش از بودجه در سال ۹۵ به ۳۵ درصد کاهش یابد، اما با لابی‌هایی که شهرداری با برخی از اعضا انجام داد، توانست رای اکثریت اعضا را گرفته و‌‌ همان ۴۰ درصد سال ۹۴ را تصویب کند.»

بودجه غیرنقد شهرداری تهران حاصل درآمدهای ناشی از منابع عمومی مردم است.

رحمت‌الله حافظی با بیان این‌که بخش غیرنقد بودجه می‌تواند؛ محل سوءاستفاده باشد، گفت: «بودجه غیرنقد از محل بدهی افرادی که پروژه‌های مختلف را در شهر اجرا می‌کنند؛ تأمین شده و این افراد عوارض خود را به شهرداری به‌صورت غیرنقد و در قالب واگذاری املاک و ساختمان‌ها پرداخت می‌کنند و شورای شهر هیچ اطلاعی نسبت به نحوه قیمت‌گذاری این املاک ندارد.»

در شورای شهر تهران گروهی از اصلاح‌طلبان حضور دارند که در آبان‌ماه سال جاری در پیوند با واگذاری املاک شهرداری بر سر تخلفات صورت گرفته با اعضای اصولگرای شورای شهر درگیری‌های شدید لفظی داشتند.

پیش از آن اسنادی از سازمان بازرسی کل کشور منتشر شد که در آن نام ۱۸۰ نفر از دریافت‌کنندگان ملک از شهرداری تهران آمده بود که نام گروهی از مسئولان حکومتی از جمله چند نماینده مجلس و عضو شورای شهر تهران و مدیران ارشد دیده می‌شد.

Share