Share

در یک حمله مسلحانه در آنکارا، آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه هدف گلوله یک مرد قرار گرفت و کشته شد.

آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه

آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه

به‌گزارش شبکه سی‌ان‌ان ترکیه، سفیر روسیه روز دوشنبه ۱۹ دسامبر / ۲۹ آذر به‌هنگام دیدار از یک نمایشگاه هنری مورد حمله قرار گرفته است. او در حال سخنرانی در این نمایشگاه بود که فرد مهاجم به سوی او شلیک کرد.

رسانه‌های ترکیه گفته‌اند فرد مهاجم که  ۲۲ سال سن داشته و نام او مولود مرت آلتین‌تاش بوده کشته شده است. سفیر روسیه پس از انتقال به بیمارستان خصوصی «گُوَن» زیر تیغ جراحی رفت اما زنده نماند.

یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی از این ترور منتشر شده که در نشان داده می‌شود فرد مهاجم پس از شلیک به سوی سفیر روسیه فریاد «الله اکبر» سر داده و با صدای بلند گفته است: «حلب را فراموش نکنید. سوریه را فراموش نکنید. اگر (نامفهوم) امنیت نداشته باشند، شما هم روی امنیت را نخواهید دید. فقط می‌توانید جنازه من را از این جا بیرون ببرید… همه کسانی که در این ظلم سهمی دارند یک به یک حساب پس خواهند داد». گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که او یک مأمور پلیس اخراج شده بوده است.

همچنین خبرهایی حاکی از مجروح شدن سه نفر دیگر در این رویداد منتشر شده است اما این سه نفر از کارمندان سفارت روسیه نبوده‌اند.

مرد مسلحی که گفته می‌شود به سوی آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه شلیک کرده است.

مرد مسلحی که گفته می‌شود به سوی آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه شلیک کرده است.

سی‌ان‌ان ترکیه گفته است در ساختمان این نمایشگاه مدتی تیراندازی ادامه داشته است.

هنوز روشن نیست که چه گروهی پشت این حمله قرار دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه این حمله را یک اقدام تروریستی خواند. او گفت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی مراتب همدردی این اتحادیه در مرگ سفیر روسیه را ابراز داشته است.

همچنین آمریکا بلافاصله حمله به سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز سفارت این کشور در آنکارا را بست.

روسیه و ترکیه در روزهای اخیر در جریان تخلیه بخش شرق حلب با هم همکاری‌هایی داشته‌اند. این دو کشور همچنین گفته‌اند پس از تخلیه حلب خواهان پیشبرد طرح آتش‌بس در تمام نقاط سوریه هستند.

Share