Share

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خبر داده که نازنین زاغری از سوی سپاه برای انتقال فرزندش به زندان اوین تحت فشار است.

نازنین زاغری با همسر و دخترش

نازنین زاغری با همسر و دخترش

نازنین زاغری راتکلیف، زندانی ایرانی‌-بریتانیایی، به همسرش گفته که روز ۲۵ نوامبر ماموران سپاه پاسداران به او فشار آورده‌اند که میان انتقال گابریلا فرزند دو ساله‌اش به بند دو الف زندان اوین برای سه روز در هفته، یا امضای نامه‌ای که در آن نوشته شده باشد که او نمی‌خواهد از حق بودن با فرزندش استفاده کند، یکی را انتخاب کند. این در حالی است که امکانات مناسبی برای کودکان در زندان اوین وجود ندارد.

نازنین زاغری در آخرین تماس تلفنی خود با همسرش که در تاریخ دوم دسامبر انجام شده، گفته است که هیچ کدام از این شرایط قابل قبول نیستند و او می‌خواهد از مقامات زندان تقاضا کند که به او امکان ملاقات‌های طولانی مثل یک روز کامل یا دو نصفه روز با دخترش بدهند. او اکنون تنها از امکان ملاقات‌های یک ساعت در هفته برخوردار است.

نازنین زاغری در ماه‌های اخیر از مشکلات زیاد مربوط به سلامتی رنج برده و حتی یک نامه خودکشی به همسرش نوشته است.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-‌بریتانیایی‌ نه ماه است در ایران در بازداشت به سر می‌برد. او در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شده است.

تاریخ صدور این حکم روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور/شش سپتامبر بوده اما خبر صدور حکم را خود نازنین زاغری، روز جمعه ۱۹ شهریور/۹ سپتامبر در تماس تلفنی از زندان به همسرش داد: نازنین زاغری به پنج سال زندان محکوم شد

سپاه پاسداران ایران، ۱۵ فروردین/ سوم آوریل نازنین زاغری را در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر و نخست به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرد.

ماموران پاسپورت بریتانیایی فرزند دو ساله او را هم ضبط کردند.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد ماه با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد که نازنین زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.

در همین زمینه: اژه‌ای: دستگیری نازنین زاغری مسأله امنیتی است

در این اطلاعیه همچنین آمده بود که خانم زاغری در طول مدت بازداشت در یک سوییت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتب با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است. گزارش‌های منتشر شده اما تاکید داشته‌اند که نازنین زاغری از زمان بازداشت به وکیل دسترسی نداشته و نتوانسته با همسرش در خارج از کشور تماس بگیرد یا دخترش را ملاقات کند.

خانواده نازنین زاغری گفته‌اند که او در تماس با آنها گفته که او را تحت فشار مجبور به اعتراف کرده‌اند و بازجویی‌های او درباره «مسایل امنیت ملی» است.

نازنین زاغری، پیش از دستگیری با بنیاد رویترز به عنوان مدیر پروژه همکاری داشته و در بنیادهای خیریه فعالیت می‌کرده است.

بنیاد رویترز می‌گوید که در ایران فعالیت نمی‌کند و برنامه‌ای هم برای فعالیت در ایران ندارد.

فعالیت شهروندان ایرانی دارای تابعیت خارجی همواره مورد حساسیت مقامات امنیتی در ایران بوده و نسبت به خطرات احتمالی فعالیت‌های آنها در ایران هشدار داده‌اند.

در ماه‌های گذشته هما هودفر، استاد دانشگاه ایرانی کانادایی مدتی در زندان بود. رضا (رابین) شاهینی هم شهروند ایرانی آمریکایی دیگری است که اخیرا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

در طول یک سال گذشته سپاه پاسداران ایران دست کم ۷ شهروند دو تابعیتی را دستگیر کرده است.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و این مساله مانع دخالت سفارت‌خانه کشورهایی می‌شود که شهروندان آنها دستگیر شده‌اند.

Share