Share

وزیر کشور آلمان تأیید کرد که یورش کامیون به بازار کریسمس برلین در دوشنبه شب یک اقدام تروریستی بوده است. پلیس می‌گوید معلوم نیست که پناهجوی بازداشت‌شده عامل این اقدام بوده باشد.

berlin-terror-2

ظهر روز سه‌شنبه ۲۰ دسامبر / ۳۰ آذر توماس دو مزیر، وزیر کشور آلمان در نشست رسانه‌ای خود گفت در حادثه یورش کامیون به بازار کریسمس برلین ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند که جراحات ۱۸ نفر شدید است.

این حادثه شامگاه دوشنبه ۱۹ دسامبر / ۲۹ آذر، اندکی پس از ساعت ۲۰ به وقت محلی در بخش غرب شهر و در میدان برایت‌شاید برلین صورت گرفت.

وزیر کشور آلمان افزود راننده کامیون از محل حادثه گریخته است و فردی که به‌عنوان مظنون دستگیر شده یک پناهجوی ۲۳ ساله پاکستانی است که در کریسمس سال ۲۰۱۵ به آلمان و سپس در ماه فوریه سال جاری به برلین آمده است. پرونده پناهندگی او همچنان در دست بررسی بوده است.

به‌گفته دو مزیر او در پرونده‌ها پیشینه تروریستی ندارد و دست داشتن در حمله با کامیون را رد کرده است. تحقیقات در مورد این فرد ادامه دارد.

وزیر کشور آلمان همچنین گزارش‌های پیشین در مورد فردی که در کنار راننده بود تأیید کرد و گفت او یک مرد بود و اثر زخم گلوله بر بدن او دیده شده است.

توماس دو مزیر افزود هنوز کسی مسئولیت این اقدام را برعهده نگرفته است.

در همین حال سایت روزنامه دی‌ولت به‌نقل از منابع بلندپایه امنیتی نوشته است فرد دستگیرشده عامل حمله با کامیون نبوده است. این سایت به‌نقل از پلیس برلین آورده است: «ما فرد اشتباهی را گرفته‌ایم… به این ترتیب وضعیت جدیدی پیش آمده و آن این‌که عامل حمله با کامیون مسلح و آزاد است.»

کامیونی که دوشنبه شب با آن به بازار کریسمس حمله شد صبح سه‌شنبه برای تحقیقات بیشتر از محل حادثه به مکانی دیگر منتقل گردید.

کامیونی که دوشنبه شب با آن به بازار کریسمس حمله شد صبح سه‌شنبه برای تحقیقات بیشتر از محل حادثه به مکانی دیگر منتقل گردید.

سایت اشپیگل هم این اطلاعات را تأیید کرده است. اشپیگل گفته است در این‌باره اظهارات متناقض است. براساس اطلاعات تاگس‌اشپیگل و خبرگزاری دولتی آلمان فرد دستگیرشده پیشینه اقدامات جنسی خلافکارانه دارد.

تاگس‌اشپیگل گفته است فرد دستگیرشده در اختیار دادستانی کل در شهر کارلسروهه قرار گرفته و هم‌اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز پیش از اظهارات وزیر کشور، در نخستین واکنش رسمی خود نسبت به رویداد یورش کامیون به بازار کریسمس برلین آن را «عملی غیرقابل درک» خواند.

مرکل گفت: «براساس داده‌های موجود چنین برمی‌آید که این یک اقدام تروریستی بوده است.»

مرکل با بیان این‌که «امروز روز دشواری برای آلمان است» افزود این اقدام از آن رو نفرت‌انگیز است که احتمالاً از سوی کسی صورت گرفته که در آلمان تقاضای پناهندگی کرده است.

صدراعظم آلمان گفت تمام جزئیات این اقدام روشن خواهد شد و در حد قوانین کشور به‌شدیدترین مجازات محکوم خواهد شد.

آنگلا مرکل همچنین گفت به‌رغم این حمله، بازار کریسمس در میدان برایت‌شاید برلین همچنان دایر خواهد بود.

از سوی دیگر رسانه‌های آلمان گزارش دادند که حدود ۲۵۰ مأمور پلیس به اردوگاه پناهجویان در فرودگاه سابق تمپلهوف برلین رفته و این اردوگاه را مورد بازرسی قرار دادند. این اقدام پلیس ساعت سه بامداد سه‌شنبه ۲۰ دسامبر / ۳۰ آذر صورت گرفت و در آن واحدهای ویژه پلیس برلین شرکت داشتند. شمار مأموران پلیس در این عملیات پس از آن‌که معلوم شد خطری در بر ندارد و وضعیت آرام می‌ماند، به‌سرعت کاهش یافت. در این عملیات پلیس هیچ پناهجویی بازداشت نشد اما چهار مرد جوان حدود ۲۰ ساله مورد بازجویی قرار گرفتند.

صبح سه‌شنبه مردم برلین در کلیسای یادبود قیصر ویلهلم، در نزدیکی محل حادثه حاضر شدند و با دسته‌گل‌های خود یاد قربانیان را گرامی داشتند.

وزارت کشور آلمان صبح سه‌شنبه به‌نقل از توماس دو مزیر، وزیر کشور، اعلام عزای عمومی کرد.

حادثه برلین اقدام تروریستی در شهر نیس (فرانسه) در ۱۴ ژوئیه امسال را تداعی کرده است. در نیس یک کامیون به سمت مردم یورش برد و با زیر گرفتن افراد ۸۴ نفر را کشت و بیش از ۳۰۰ نفر را زخمی کرد. راننده کامیون با شلیک مأموران کشته شد.

فیلیپ پرادال، شهردار شهر نیس در صفحه توئیتر خود درباره رویداد برلین نوشته است: «با همان روش. با همان خشونت کور. با همان نفرت به مردم خوشحال.»

پی‌نوشت

دستگاه تبلیغاتی داعش، با عنوان “اعماق”، اعلام کرده که حمله به مردم در یک بازار کریسمس در برلین توسط یک کامیون، کار یکی از اعوامل این سازمان بوده است. پلیس برلین، که اکنون حادثه را عمدی و دارای ماهیتی تروریستی می‌داند، هنوز در این مورد که داعش عامل حمله بوده است، نظری اظهار نکرده است.

بیشتر بخوانید:

مرکل: داده‌های واقعه برلین حاکی از یک اقدام تروریستی است

یورش یک کامیون به مردم در یک بازار کریسمس در برلین

Share