Share

روز سه‌شنبه ۲۰ دسامبر / ۳۰ آذر، وزرای خارجه و دفاع روسیه، ایران و ترکیه در نشستی در مسکو باهم به گفت‌وگو پرداختند و در بیانیه‌ای سه‌جانبه اعلام کردند که آماده‌اند تا برای صلح سوریه میانجیگری کنند.

iran-turkey-russia-meeting-on-syria-20-dec-2016-p-3

آنها در پایان این نشست بیانیه‌ مشترکی را که به آن عنوان «بیانیه مسکو» داده‌اند، خواندند.

موضوع بیانیه همکاری سه کشور برای ممکن شدن صلح در سوریه است، اما همچنین بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و ادامه جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) و «النصره» هم تاکید دارد.

سه کشور توافق کردند که بین گروه‌های اسلام‌گرای افراطی مانند گروه «دولت اسلامی» (داعش) و «النصره» و دیگر گروه‌های مسلح درگیر در جنگ سوریه تفکیک ایجاد کنند.

سه کشور ادامه جنگ با داعش و «النصره» را تضمین می‌کنند. اما موضع ایران و روسیه در مورد دیگر گروه‌های مسلح درگیر در جنگ سوریه که مخالف بشار اسد هستند، همچنان در ابهام باقی مانده است. ایران و روسیه در طی جنگ داخلی سوریه بارها به گروه‌های شبه‌نظامی مخالف حکومت بشار اسد، با این عنوان که این گروه‌ها «تروریست هستند» حمله نظامی کرده‌اند.

ایران و ترکیه و روسیه در مورد گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد که در حلب شرقی مستقر هستند، به این توافق رسیدند که «عزیمت سازمان‌یافته» آنها باید فراهم شود. اما بیانیه مشخص نکرده که این مخالفان به کجا باید بروند.

در حوزه تلاش برای صلح، نجات غیرنظامیان درگیر در جنگ و کمک‌های بشردوستانه، ایران، روسیه و ترکیه اعلام کردند که منازعه سوریه راه‌حل نظامی ندارد، آتش‌بس لازم است و دسترسی نیروهای امدادگر به غیرنظامیان و جابجایی آزاد غیرنظامیان در سراسر کشور سوریه باید ممکن شود.

آنها تعهد کردند که در شرق حلب موجبات تخلیه غیرنظامیان را فراهم کنند و همچنین به تخلیه نسبی غیرنظامیان از فوعه، کفریا، زبدانی و مضایا نیز کمک کنند.

تأکید بر اجرای قطعنامه ایجاد دولت انتقالی

ایران، روسیه و ترکیه ابراز آمادگی کرده‌اند که در مذاکرات صلح سوریه بین دولت سوریه و مخالفان حکومت بشار اسد، نقش ایفا کنند و موجبات دولت انتقالی را بنا به خواسته شورای امنیت فراهم کنند. آنها از دیگر کشورهای درگیر در جنگ سوریه هم دعوت کرده‌اند که همین کار را کنند.

قطعنامه ۲۲۵۴ و شورای امنیت سازمان ملل در متن «بیانیه مسکو» آمده است و سه کشور متعهد شده‌اند که برای اجرایی شدن این قطعنامه باهم همکاری کنند. این قطعنامه به دنبال راهکار سیاسی برای پایان دادن به جنگ سوریه است و تشکیل دولت انتقالی را تا شش ماه و برگزاری انتخابات را ۱۸ ماه پس از آن در نظر گرفته است.

این قطعنامه همچنین قرار است حاکمیتی غیرقومیتی ایجاد کند و یک جدول زمانی برای تدوین قانون اساسی جدید هم پیشنهاد می‌کند.

قطعنامه از مخالفان بشار اسد خواسته است که درخواست‌های خود را به گونه‌ای بیان کنند که قابل اجرا باشند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل که همه به قطعنامه ۲۲۵۴ رای مثبت داده‌اند، برنامه ریخته‌اند که ظرف ۱۸ ماه، انتخابات‌‌ آزاد منطبق با قانون اساسی جدید سوریه را که در چارچوب استانداردهای بین‌المللی‌ست، با حضور تمام مردم سوریه برگزار کنند.

موضع سه دولت در این بیانیه در مورد حکومت بشار اسد بدون آوردن نام اسد بیان شده است. آنها گفته‌اند که «از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به‌عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای، سکولار و دمکراتیک» دفاع می‌کنند.

در نسخه فارسی این بیانیه که در رسانه‌های داخل ایران منتشر شده، کلمه «سکولار» از بیانیه حذف شده است.

بیشتر بخوانید:

همه مطالب «زمانه» در مورد جنگ داخلی سوریه

در همین زمینه:

شمخانی: قطعنامه شورای امنیت درباره حلب مخرب است

آغاز نشست ایران، روسیه و ترکیه برای آینده حلب

سفیر روسیه در آنکارا در یک اقدام تروریستی کشته شد

Share