Share

اکثر کشورهای عضو سازمان ملل به تشکیل هیأتی برای رسیدگی به احتمال وقوع جنایت جنگی در سوریه رأی دادند.

سازمان ملل بر اساس قطع‌نامه‌ای به دادخواهی قربانیان در جنگ داخلی سوریه رسیدگی می‌کند

سازمان ملل بر اساس قطع‌نامه‌ای به دادخواهی قربانیان در جنگ داخلی سوریه رسیدگی می‌کند

به گزارش خبرگزاری آلمان، در قطع‌نامه سازمان ملل پیش‌بینی شده که کارگروهی برای تحقیق درباره احتمال وقوع جنایت جنگی در سوریه تشکیل شود. وظیفه این کارگروه گرد آوردن اطلاعات و شکایت‌هایی‌ست که بر وقوع جنایت جنگی در سوریه دلالت کند. چنانچه دادگاهی برای رسیدگی به این پرونده‌ها تشکیل شود، از اطلاعات گردآوری شده برای طرح اتهام جنایت جنگی بر ضد آمران و عاملان این جنایت‌ها استفاده می‌شود.

این نخستین بار است که کشورهای عضو سازمان ملل بر سر تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به احتمال وقوع جنایت جنگی در سوریه با هم به توافق می‌رسند.

۱۰۵ کشور عضو به قطع‌نامه تشکیل هیأت رسیدگی به جنایت جنگی در سوریه رأی دادند. ۱۵ کشور با قطع‌نامه یاد شده مخالف بودند و ۵۲ کشور هم رأی ممتنع دادند.  ایران و روسیه جزو مخالفان این قطع‌نامه بودند.

کشور لیختن‌اشتاین (در اروپا) پیش‌نویس قطع‌نامه را آماده کرده بود.

کریستین وناوسر، نماینده ارشد کشور لیختن‌اشتاین در سازمان ملل درباره ضرورت این قطع‌نامه گفته است، روسیه مصوبات شورای امنیت درباره سوریه را وتو می‌کرد. به همین جهت ضرورت داشت که مکانیسم تازه‌ای برای پیگیری احتمال وقوع جنایت جنگی در سوریه در نظر گرفته شود.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل، از این قطع‌نامه به عنوان تلاش برخی کشورها برای مداخله در امور داخلی سوزیه یاد کرد. او گفت صدور چنین قطع‌نامه‌ای بر خلاف اساس‌نامه سازمان ملل است و به روند صلح در سوریه هم کمک نمی‌کند.

نهادهای حقوق بشری اما از قطع‌نامه سازمان ملل مبنی برای بررسی احتمال وقوع جنایت جنگی در سوریه استقبال کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که صدور چنین قطع‌نامه‌ای می‌تواند به دادخواهی قربانیان در جنگ داخلی سوریه کمک کند.

 

Share