Share

شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به ایران نهایی شده و از آغاز سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته می‌شود.

خط تولید ایرباس. به زودی این هواپیماهای مسافربری ناوگان هوایی ایران را نونوار می‌کنند

خط تولید ایرباس. به زودی این هواپیماهای مسافربری ناوگان هوایی ایران را نونوار می‌کنند

این کنسرن اروپایی در پاریس با انتشار اطلاعیه‌ای در پاریس اعلام کرده است که در مجموع ۱۰۰ هواپیما را به شرح زیر به شرکت ایران ایر در تهران تحویل می‌دهد:

۴۶ فروند هواپیمای مسافربری مدل A320

۳۸ فروند هواپیمای مسافربری مدل A330

۱۶ فروند هواپیمای مسافربری A350 XWB

فابریس برژیه، مدیرعامل ایرباس درباره قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به ایران گفته است که این یک قرارداد تاریخی‌ست.

نخستین فروند از هواپیماهای مسافربری ایرباس ژانویه ۲۰۱۷ به ایران تحویل داده می‌شود.

ایران و فرانسه روز پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ در سفر حسن روحانی به پاریس  ۲۰ قرارداد و تفاهم‌نامه با یکدیگر امضاء کردند. خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۵ میلیارد دلار از مهم‌ترین این قراردادها بود.

در قراردادی که جمهوری اسلامی با شرکت ایرباس منعقد کرده آمده است که «همه ۱۱۸ هواپیما نو خواهند بود، خلبانان آن آموزش خواهند دید و خدمات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی آنها نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.»

اما وزارت خرانه‌داری آمریکا در سپتامبر سال جاری مجوز فروش ۱۰۰ هواپیمای ایرباس را به ایران صادر کرد.

شرکت ایرباس یک شرکت اروپایی‌ست، اما در تولید هواپیماهای مسافربری از قطعات ساخت آمریکا نیز استفاده می‌کند. به همین جهت برای فروش هواپیما به ایران به مجوز دولت آمریکا نیاز داشت.

ناوگان هوایی ایران شامل ۱۴۰ فروند هواپیمای مسافربری‌ است با میانگین عمر ۲۰ سال. یک ناوگان فرسوده و پرخطر.

این نخستین بار بعد از انقلاب بهمن ۵۷ است که ایران صاحب هواپیمای مسافربری نونوار می‌شود.

قرارداد با شرکت توتال و پژو و قرارداد بین بانک مرکزی ایران با شرکت صادراتی– اعتباری کوفاکس از دیگر قراردادهای مهمی‌ست که پس از برجام در سفر روحانی به پاریس به امضاء رسید.

Share