Share

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سباست خارجی مجلس شورای اسلامی تأیید کرد که مطالب محرمانه‌ای که محمد جواد ظریف در این کمیسیون بیان کرده، به بیرون درز کرده است. او از نمایندگان خواست که به محرمانه بودن این جلسات توجه و «حریم‌ها» را رعایت کنند.

علاءالدین بروجردی و محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

علاءالدین بروجردی و محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

علاءالدین بروجردی در گفت‌و گویی که خبرگزاری صدا و سیما با او انجام داده، درباره کشاکش تازه بین گروهی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی و وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره خوب و بد برجام گفته است: «با وجود اینکه آْقای ظریف سه بار در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعلام کرده بودند مطالبی را عنوان می‌کنم و تأکید دارم حتماً این موارد از قول من عنوان نشود و اگر عنوان شود به روال کار جاری وزارت خارجه به خصوص در عرصه هسته‌ای ضربه می‌زند، اما این اتفاق رخ داد و موجب شد که ما عملاً یک بار دیگر در شرایط قبلی قرار بگیریم.»

دوشنبه ۲۹ آذر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه داده بود. محمد جواد ظریف هم در این جلسه حضور داشت. جواد کریمی قدوسی، نماینده اصول‌گرای مجلس پس از برگزاری این جلسه ادعا کرد که وزیر خارجه ایران به اشتباهش در مورد برجام اعتراف کرده و گفته که نمی‌بایست به حرف‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعتماد می‌کرده است.

کریمی قدوسی ادعا می‌کند که ظریف ظاهراً گفته است مسئولیت جزئیات مذاکرات با رهبری جمهوری اسلامی نیست و از همان آغاز مبنا بر این بوده که آیت‌الله خامنه‌ای خطوط کلی را مشخص کند.

روزنامه اعتماد در گزارشی که پنجشنبه ۲ دی منتشر کرد، اعلام کرد که کریمی قدوسی روی برگه‌هایی سخنان منسوب به وزیر خارجه درباره برجام را یادداشت کرده و بین خبرنگاران رسانه‌های اصول‌گرا پخش کرده است. او ظاهراً به آن‌ها گفته است: «خودم در جلسه نبودم اما اینها را از یادداشت‌های یکی از نمایندگان حاضر در جلسه برداشتم و تا آخر پای حرف‌هایم هستم.»

وزارت خارجه ایران بلافاصله گفته‌‌های منسوب به محمد جواد ظریف را تکذیب کرد. اما اکنون برای اولین بار رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته‌های وزیر خارجه ایران درباره اعترافش به اشتباه در مورد برجام را تأیید کرده است.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی در مصاحبه‌اش با خبرگزاری صدا و سیما گفته است بعد از تشکیل مجلس دهم قرار شد که جلسات منظمی بین وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی برگزار شود. توافق شده بود که محتوای این جلسات محرمانه باشد و فقط توسط سخنگوی کمیسیون اعلام شود. کریمی قدوسی، نماینده اصول‌گرا اما به این توافق پایبند نبود و با افشای سخنان وزیر خارجه ایران بحرانی را به وجود آورد.

بروجردی گفته است: «باید در این زمینه تدبیری اندیشید که خدشه‌ای در این امر مهم [محرمانه بودن جلسات] ایجاد نشود چرا که لازم است تا اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس فراتر از اطلاعات عمومی موجود در رسانه‌ها در جریان مسائل ریز و حساس عرصه سیاست خارجی قرار بگیرند.»

این نخستین بار نیست که جواد کریمی قدوسی محتوای یک جلسه محرمانه درباره برجام را افشا می‌کند. هنگام مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی درباره توفق هسته‌ای نیز این نماینده اصول‌‌گرا در گفت‌و‌گو با کیهان ادعا کرده بود که محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی اعتراف کرده که گفت‌و‌گوی روحانی با اوباما و دیدار طولانی او با جان کری، وزیر خارجه آمریکا اشتباه بوده است. بعد از رسانه‌ای شدن این موضوع کار به آنجا رسید که وزیر خارجه ایران به دلیل کمرد درد در بیمارستان بستری شد.

بیشتر بخوانید:

ظریف گفت یا نگفت؟

Share