Share

آیت‌الله مصباح یزدی با انتقاد از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت برای اسلامی کردن علوم انسانی باید نقشه اجرایی تهیه شود.

محمدتقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران در همایش مبانی فلسفی علوم انسانی گفت: «تهیه یک نقشه اجرایی که دارای قابلیت‌های عملیاتی است بسیار پراهمیت است.»

وی اظهار داشت: «دانشگاه‌ها از عهده اسلامی شدن علوم انسانی برنمی‌آیند زیرا معلومات آن‌ها منحصر در علوم غربی است.»

این عضو مجلس خبرگان گفت: «کسانی می‌توانند در فرایند تحول در علوم انسانی و اسلامی‌شدن آن نقش مؤثری داشته باشند که در کنار آشنایی کافی با علوم اسلامی با تاریخچه، نظریات و نظریه‌های علوم انسانی هم آشنا باشند.»

وی با بیان این‌که پس از انقلاب ایران در حوزه‌های علمیه نیاز شناخت علوم انسانی احساس گردید و «مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی» نیز با این هدف بنیان گذاشته شد، افزود: «متأسفانه بسیاری از اساتید دانشگاهی به مسأله بازسازی علوم انسانی اعتقادی ندارند و یا آن را در دسته مسائل درجه دوم قرار می‌دهند.»

آیت‌لله مصباح یزدی گفت مسئولان در بحث اسلامی‌شدن علوم انسانی کم‌کاری کرده‌اند و شورای عالی انقلاب فرهنگی بیشتر وقت‌اش «صرف تعیین فلان رئیس دانشگاه» می‌شود.

وی گفت اسلامی‌شدن علوم انسانی قابل تحقق است و استادانی در رشته‌های علوم تجربی و انسانی وجود دارند که باید از آن‌ها استفاده شود.

مقامات ایران از یک سال گذشته خواهان تغییر در محتوای علوم انسانی دانشگاه‌ها بر اساس «مبانی اسلام» شده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سال گذشته از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته‌های علوم انسانی که در آن‌ها «آموزه‌های غرب» تدریس می شوند، انتقاد کرده بود.

شهریورماه گذشته کامران دانشجو، وزیر علوم نیز اعلام کرد که در محتوای رشته‌های مهم علوم انسانی «بر اساس مبانی اسلام» تغییراتی اعمال می‌شود.

 

در این مدت گروهی از استادان دانشگاه‌ها کنار گذاشته شدند و بسیج گسترده‌ای برای تغییر هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها و استخدام‌های تازه صورت گرفت.

در روز دوم آبان ماه سال جاری اسامی ١٢ رشته‌ای که به گفته وزارت علوم، «تحقیقات و فناوری ایران تا بازنگری در محتوای آن‌ها، توسعه پیدا نمی‌کنند»، اعلام شد.

«حقوق، حقوق بشر، مطالعات زنان، اقتصاد، جامعه‌شناسی، ارتباطات اجتماعی، علوم سیاسی، فلسفه، روان‌شناسی، علوم تربیتی، مدیریت و مدیریت فرهنگی و هنری» به عنوان رشته‌هایی که باید بازنگری شوند، عنوان گردید.

سعید قدیمی، مدیرکل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش عالی وزارت علوم دی‌ماه گذشته از بازنگری ۴۰۰ هزار سرفصل دروس دانشگاهی ایران خبر داد.

وی گفت: «بیش از ۷۰ درصد وقت مدیران و کارشناسان کارگروه‌های هفت‌گانه وزارت علوم به برنامه‌ریزی در موضوع علوم انسانی اختصاص یافته است.»
 

 

Share