Share

جنگنده‌های ترکیه از روز پنج‌شنبه شهر الباب سوریه را بمباران می‌کنند. ده‌ها غیرنظامی در این بمباران‌ها کشته شدند. در حال حاضر نبردها در این منطقه افزایش یافته است.

در حملات دو روز اخیر جنگنده‌های ترکیه به الباب ۸۸ غیرنظامی کشته شدند.

در حملات دو روز اخیر جنگنده‌های ترکیه به الباب ۸۸ غیرنظامی کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه ۲۳ دسامبر  / ۳ دی اعلام کرد که در حملات دو روز اخیر جنگنده‌های ترکیه به الباب ۸۸ غیرنظامی کشته شدند. ۷۲ نفر از آن‌ها در بمباران‌های شدید روز پنج‌شنبه جان خود را از دست دادند و دست‌کم ۱۶ نفر نیز در حملات هوایی روز جمعه جان باختند. در میان کشته‌شدگان ۲۴ نفر کودک بودند.

الباب مسیر منتهی به رقه، مرکز گروه «دولت اسلامی» (داعش) را تأمین می‌کند.

به‌گفته منابع خبری ترکیه در منطقه الباب ۲۲ نفر از نیروهای داعش «خنثی» شدند. در حملات هوایی به مواضع داعش ۳۷ ساختمان در الباب متلاشی شد از جمله یک ساختمان نظامی، انبار مهمات و مرکز تدارکاتی این گروه.

رجب طیب اردوغان روز پنج‌شنبه از کشته شدن حدود ۲۰۰ جنگجوی داعش در نبردهای الباب سخن گفته بود.

نیروهای نظامی ترکیه در ماه اوت وارد خاک سوریه شدند. آن‌ها در کنار شورشیان سنی داعش را از مرز ترکیه و سوریه به عقب راندند. از آن زمان تا کنون ۳۷ سرباز ترک در این نبردها کشته شده‌اند. از ماه نوامبر نیز دو سرباز ترکیه ناپدید شده‌اند. داعش ویدئویی را منتشر کرده که در آن نشان داده می‌شود این دو سربازِ دست‌بسته‌ی ترک چگونه زنده زنده سوزانده می‌شوند.

آنکارا هدف بعدی در سوریه را تصرف الباب عنوان کرده است. ترکیه در شمال سوریه همزمان با یگان‌های مدافع خلق، شبه‌نظامیان کرد که به حزب کارگران ترکیه (پ‌ک‌ک) نزدیک است، می‌جنگد.

الباب تنها ۴۴ کیلومتر از حلب فاصله دارد. روز پنج‌شنبه آخرین گروه از شورشیان سنی از شرق حلب به سمت غرب این شهر و به منطقه شورشیان منتقل شدند.

روز جمعه نیروهای ارتش سوریه و هم‌پیمانانش، شبه‌نظامیان شیعه از ایران و لبنان در منطقه تخلیه‌شده شرق حلب به‌دنبال مواد منفجره جاسازی شده پس از خروج شورشیان بودند. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه  آن‌ها به‌ویژه در جست‌وجوی مین‌های کارگذاری‌شده بودند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پس از چهار سال جنگ، پیروزی در حلب را پیروزی متحدان خود روسیه و ایران نیز دانست. او بدین ترتیب اعتراف کرد که سربازان خسته سوری به تنهایی قادر نبودند حلب را فتح کنند.

سوریه همچنان به مناطقی در دست نیروهای دولتی، کردها، گروه‌های مختلف شورشی و داعش تقسیم شده است. در شمال حلب یک بخش کوچک هنوز در دست کردهاست.

تحولات اخیر حلب با توافق روسیه، ایران و ترکیه که تاکنون از شورشیان حمایت می‌کرد رخ داده است. آمریکا و اتحادیه اروپا در آن نقشی نداشته‌اند.

Share