Share

شورای هماهنگی راه سبز امید از مخالفان حکومت ایران خواسته تا در اعتراض به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، ۱۰ اسفند راهپیمایی کنند.

 

به گزارش تارنماهای مخالفان حکومت ایران، شورای هماهنگی راه سبز امید در چهارمین بیانیه خود، زمان راهپیمایی را ساعت پنج بعدازظهر سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۸۹ و مسیر آن را از میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران اعلام کرده است.

 

در این بیانیه محل راهپیمایی در شهرهای دیگر ایران، خیابان‌ها و میدان‌های اصلی اعلام شده است.

 

این شورا هشدار داده در صورتی که حکومت ایران، «صدای اعتراضات را نشنود» و حصر و زندان خانگی «غیرقانونی» رهبران ادامه پیدا کند، مخالفان ۲۴ اسفند جاری نیز «تجمعات اعتراضی غیرمتمرکز» در سراسر ایران برگزار می‌کنند.

 

«شورای هماهنگی راه سبز امید» که پس از بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت، مسئولیت هماهنگی حرکت‌های جنبش موسوم به سبز را بر عهده گرفت، دو روز پیش نیز از «تحصن، اعتصاب، تحریم و مقاومت مدنی» پشتیبانی کرده بود.

 

«شورای هماهنگی راه سبز امید» در بیانیه سوم خود با اشاره به اعتراضات روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفند گفته بود «جنبش سبز» با وجود اتهاماتی که حکومت به آن وارد می‌کند، همچنان زنده است.

 

در پی راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ که با فراخوان موسوی و کروبی برگزار شد، حمله‌های مقامات دولتی و طرفداران حکومت به مهدی کروبی و میرحسین موسوی افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است.

 

در راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ صانع ژاله و محمد مختاری کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

 

مهدی کروبی و میرحسین موسوی به دلیل حصر خانگی نتوانستند در این راهپیمایی شرکت کنند. این دو رهبر مخالف دولت از ۲۶ بهمن‌ماه گذشته به‌طور کامل در حصرخانگی قرار گرفتند و تمام راه‌های تماس آن‌ها مسدود شد.

 

با این حال رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی ایل مانیفستو گفته است موسوی و کروبی در بازداشت خانگی نیستند.

 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگو با این روزنامه در باره بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران گفت: «این‌طور نیست. این افراد دارای اسکورت هستند. در عین حال مرتکب اقداماتی خلاف قانون، مانند ترتیب دادن تظاهرات فاقد مجوز، شده‌اند و به همین دلیل امکان دارد مورد پی‌گرد قانونی قرار بگیرند.»

 

وی در مورد درخواست اعدام موسوی و کروبی از سوی برخی از نمایندگان مجلس ایران گفت: «قوه قضائیه و مقننه مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد محاکمه و صدور رأی، بر عهده قضات است. اما نمایندگان نیز عقیده‌شان را ابراز کرده‌اند.»

 

مقامات حکومتی و نیروهای طرفدار دولت ایران، بارها خواستار محاکمه و حتی «اعدام» موسوی و کروبی شده‌اند.

 

 

Share