Share

احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسین‌علی منتظری خواهان گفت‌وگوی مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با رهبران مخالف شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، احمد منتظری در نامه‌ای سرگشاده به آیت الله خامنه‌ای از وی خواسته تا با یک «تصمیم تاریخی» مسائل موجود ایران را حل کند.

 

ظاهرا‍ً اشاره منتظری به حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران است. به نوشته فرزند آیت‌الله منتظری، مرجع تقلید منتقد حکومت، «آزادی همه زندانیان سیاسی و دلجویی از خانواده آنان و تمامی خانواده‌هایی که عزیزان خود را در جریانات اخیر از دست داده‌اند، موجب همدلی آحاد ملت خواهد شد.»

 

در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران، صدها نفر از فعالان سیاسی، دانشجویان، روزنامه‌نگاران و شهروندان معترض بازداشت شدند.

 

وی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی و حضرت‌عالی طی این ٣٠ سال نخست‌وزیر و رئیس مجلس و رئیس‌جمهور بوده‌اید. تشکیل یک جلسه پنج نفره و گفت‌وگوی مستقیم و دوستانه، بسیاری از مسائل را حل می‌کند و نور امیدی در قلب همه ملت می‌افکند. این اقدام قدرت و موقعیت شما را بالا برده و نظر دیگران را نیز نسبت به یک حاکم اسلامی بسیار مساعدتر می‌سازد.»

 

منتظری با اشاره به اینکه زندانیان سیاسی، هیچ گناهی انجام ند‌اده‌ا‌ند، افزوده: «در حکومت‌های پیامبر اکرم و حضرت علی با وجود مخالفان بسیار، زندانی سیاسی وجود نداشت و حضرت علی حتی با پیشنهاد و اصرار بعضی مبنی بر زندانی نمودن خوارج مخالفت فرمودند.»

 

وی ادامه وضعیت کنونی را «باعث ریزش بیش‌تر نیروهای متعادل و بالا آمدن نیروهای رادیکال و تندرو» ارزیابی کرده و افزوده «چه بسا در آینده ابتکار عمل از دست آیت‌الله خامنه‌ای نیز خارج شود.»

 

آیت‌الله خامنه‌ای، نخستین کسی بود که از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به عنوان «سران فتنه» نام برد. با این حال وی می‌گوید که سیاست «جذب حداکثری و دفع حداقلی» را دنبال می‌کند.

 

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز چندین بار در برابر افزایش فشارها برای بازداشت موسوی و کروبی، به‌طور ضمنی تأیید کرده است که رهبر جمهوری اسلامی ایران به دلیل «مصلحت نظام» موافق زندانی‌کردن این دو رهبر مخالفان نیست.

 

با این حال پس از تظاهرات ضدحکومتی ۲۵ بهمن، موسوی و کروبی در حصر خانگی قرار گرفته‌اند. برخی از منابع خبری نیز از احتمال انتقال آن‌ها به «خانه‌ای در حومه تهران» خبر می‌دهند.

 

 

Share