Share

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران از ادامه حصرخانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرد.

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت به همراه همسرانشان از ۲۶ بهمن ماه گذشته به‌طور کامل در حصر خانگی قرار گرفته‌اند. برخی منابع خبری می‌گویند که آن‌ها به «خانه‌ای در حومه تهران» منتقل شده‌اند.

 

به گزارش تارنمای رسمی محمد خاتمی، وی در دیدار با جمعی از اساتید دانشگاه و روحانیون گفته است که وجود موسوی و کروبی و ارتباط آن‌ها با مردم و جوانان می‌تواند باعث «مهار غلیان‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده‌هایی شود که می‌خواهند اعتراض‌ها را متوجه اصل نظام کنند.»

 

اشاره خاتمی به تظاهرات مخالفان در روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ است که در جریان آن معترضان علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران شعارهای تندی سردادند.

 

محمد خاتمی همچنین گفت: «وقتی بنا باشد همه مسئولان طراز اول که مورد تأیید امام، مردم و رهبری بوده‌اند، انسان‌های فاسد، منحرف و ضدانقلاب معرفی شوند، آیا مردم جهان حق ندارند این شبهه را پیدا کنند که پس حاصل انقلاب، فساد و انحراف بوده است.»

 

ظاهراً اشاره رئیس‌جمهور پیشین ایران به افزایش حملات لفظی برخی از حامیان تندروی حکومت ایران است که موسوی و کروبی را «مفسدفی‌الارض» می‌خوانند و خواهان «اعدام» آن‌ها می‌شوند.

 

رئیس بنیاد گفت‌وگوی تمدن‌ها در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آنچه که «دو سال تنش بی‌جا» نامید، خواهان به‌کار گرفتن «تدبیر و حکمت» برای «گشودن راه همدلی و پیشرفت» در ایران شد.

 

پس از گذشت بیش از ٢٠ ماه از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری سال ٨٨ ایران، مناقشات سیاسی بین جناح حاکم و مخالفان در ایران فروکش نکرده است.

 

در ٢٠ ماه گذشته، صدها نفر از شهروندان معترض، فعالان سیاسی، دانشجویی، زنان و روزنامه‌نگاران عمدتاً‍ به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت» بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

 

 

رئیس‌جمهور پیشین ایران در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرده که در آستانه سال نوی خورشیدی، حکومت ایران به سمت «رفع حصر و محدودیت، آزادی زندانیان، ایجاد فضای امن و آزاد و ایجاد فضای شایسته که در آن رأی و اراده ملت تعیین کننده باشد» حرکت کند.

 

همچنین امروز شنبه هفتم اسفند، احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسین‌علی منتظری خواهان گفت‌وگوی مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با رهبران مخالف شد.

احمد منتظری در نامه‌ای سرگشاده به آیت الله خامنه‌ای از وی خواسته تا با یک «تصمیم تاریخی» مسائل موجود ایران را حل کند.

وی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی و حضرت‌عالی طی این ٣٠ سال نخست‌وزیر و رئیس مجلس و رئیس‌جمهور بوده‌اید. تشکیل یک جلسه پنج نفره و گفت‌وگوی مستقیم و دوستانه، بسیاری از مسائل را حل می‌کند و نور امیدی در قلب همه ملت می‌افکند. این اقدام قدرت و موقعیت شما را بالا برده و نظر دیگران را نیز نسبت به یک حاکم اسلامی بسیار مساعدتر می‌سازد.»

آیت‌الله خامنه‌ای در طول بیش از ٢٠ سالی که رهبر جمهوری اسلامی ایران است، به نامه‌های سرگشاده مخالفان و منتقدان پاسخ نداده است.

 

Share