Share

معاونان وزارت اطلاعات در جلسه‌‌ای با نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برنامه‌های آینده این وزارت و وضعیت کنونی آن را تشریح کردند.

mois-2

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: اطلاعات «برنامه‌های سنگینی» برای نظارت بر اینترنت دارد

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که شب شنبه، چهارم دی جلسه‌ای با حضور نمایندگان این کمیسیون، قائم مقام و معاونان وزارت اطلاعات برگزار شده‌است که طی آن هر یک از معاونان گزارش کار خود را داده‌اند و دورنمای برنامه‌های آتی خود را شرح داده‌اند.

ثبات امنیتی ایران

در این جلسه مسئولان وزارت اطلاعات ادعا کرده‌اند که شاخص‌های امنیتی جمهوری اسلامی وضع مناسبی دارد. به ادعای آنها، ایران با توجه به شرایط امنیتی خاورمیانه از باثبات‌ترین کشورها در میان کشورهای امن این منطقه محسوب می‌شود.

آنها اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند تلاش‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) برای حمله در غرب، شرق، جنوب و جنوب شرقی ایران را مهار کنند. معاونان وزارت اطلاعات همچنین از کنترل کامل خود بر گروه‌هایی همچون «جیش‌العدل» در بلوچستان ایران خبر داده‌اند. «جیش‌العدل» یک گروه سنی تندرو است که در استان سیستان و بلوچستان دست به مبارزه مسلحانه با دولت مرکزی ایران زده.

آنها همچنین از برنامه وسیع وزارت اطلاعات با آنچه در سخنان نقوی حسینی «گروه‌ها و حلقه‌های انحرافی» خوانده شده، سخن گفته‌اند.

در ادامه، سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس گفت که وزارت اطلاعات تهدیدات امنیتی را در خارج از مرزها مدیریت می‌کند.

برنامه سنگین برای فضای مجازی

بر اساس سخنان نقوی حسینی، وزارت اطلاعات ایران از «برنامه‌های سنگین» خود برای نظارت امنیتی بر فضای مجازی سخن گفته‌است.

این برنامه‌ها برای «حفظ امنیت و پالایش» فضای مجازی توصیف شده و تهدیدهای متوجه آن تهدیدهایی علیه «صنایع زیربنایی و مادر» خوانده شده‌است. بنابراین امنیت در برابر حملات سایبری همچون حمله به نیروگاه‌های هسته‌ای و سدها در ایران (که پیشتر اتفاق افتاده بود) در کنار برخورد با مخالفان در فضای مجازی در حیطه این برنامه‌ها قرار می‌گیرند.

معاونان وزارت اطلاعات به‌علاوه پیشنهادهایی برای افزایش اعتبار و بودجه این وزارت به نمایندگان پیشنهاد داده‌اند.

Share