Share

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب، نماینده فارس در مجلس خبرگان، خواهان رفع حصر رهبران مخالفان در ایران شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، آیت‌الله دستغیب از مراجع تقلید منتقد حکومت که در شیراز سکونت دارد، در نامه‌ای سرگشاده به اعضای مجلس خبرگان، «حصر» میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «غیرقانونی و غیر شرعی» خوانده است.

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت به همراه همسرانشان از ۲۶ بهمن ماه گذشته به‌طور کامل در حصر خانگی قرار گرفته‌اند.

 

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران نیز روز گذشته از ادامه حصرخانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرد.

 

همچنین فرزندان این دو رهبر مخالف دولت از تدام بی‌خبری درباره وضعیت والدین خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

در همین حال کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز گذشته به نقل از یک منبع که نامش فاش نشده، گزارش داد که «این دو معترض سیاسی در حصرخانگی نبوده و هم‌اکنون به یک خانه امن در اطراف شهر تهران منتقل شده‌اند.»

 

این گزارش از سوی منابع دیگر تأیید نشده است.

 

همچنین شورای هماهنگی راه سبز امید، از مخالفان حکومت ایران خواسته تا در اعتراض به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، ۱۰ اسفند جاری راهپیمایی کنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید که پس از بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، مسئولیت هماهنگی حرکت‌های جنبش سبز را بر عهده گرفت، در چهارمین بیانیه خود، زمان راهپیمایی را ساعت پنج بعدازظهر سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۸۹ و مسیر آن را از میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران اعلام کرده است.

 

در این بیانیه محل راهپیمایی در شهرهای دیگر ایران، خیابان‌ها و میدان‌های اصلی اعلام شده است.

 

آیت‌الله دستغیب، نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری همچنین نوشته است: «اعضای مجلس خبرگان…مکلف هستند تاظر بر اعمال رهبر جمهوری اسلامی ایران باشند و هر نوع خلاف شرعی (که در ) زیر مجموعه انجام گیرد، لازم است تذکر دهند.»

 

انتخاب رهبر در ایران و نظارت بر کار وی، بر عهده مجلس خبرگان رهبری است. با این حال مخالفان می‌گویند که مجلس خبرگان رهبری به جای نظارت بر کار رهبر، تحت فرمان وی است.

 

این مرجع تقلید افزوده است: «ضرب و شتم افرادی که برای احقاق حق، راهپیمایی آرام دارند، جایز نیست. مرتکبان به آن‌ها مجرمند و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند و هیئت حاکمه مسئول حفظ جان و مال و آبروی آن‌ها است.»

 

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران به تازگی گفته‌اند معترضانی که به خیابان‌ها بیایند «ضدانقلاب» هستند و با آن‌ها برخورد شدید می‌شود.

 

منابع حقوق بشری می‌گویند در دو تظاهرات اخیر در ۲۵ بهمن و اول اسفند ٨٩ دست‌کم دو نفر به نام‌های صانع ژاله و محمد مختاری کشته و ده‌ها نفر نیز بازداشت شده‌اند.

 

Share