Share

رسول منتجب‌نیا، قائم‌مقام حزب «اعتماد ملی» استعفا داده و مهدی کروبی، دبیرکل حزب نیز این استعفا را پذیرفته است. شورای مرکزی این حزب دراین باره بیانیه‌ای صادر کرده‌است.

montajabnia2

منتجب‌نیا استعفا داد

بنابر گزارش اختصاصی خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، اختلاف شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» با قائم مقام این حزب، رسول منتجب‌نیا بر سر همکاری با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به استعفای منتجب‌نیا انجامیده. او مخالف تعامل با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده‌است.

مهدی‌ کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی که از سال ۱۳۸۹ و در پی اعتراضات به دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ در حصر خانگی به سر می‌برد، از این استعفا باخبر شده و آن را پذیرفته است.

شورای مرکزی این حزب نیز در بیانیه‌ای که یکشنبه پنجم دی‌ماه منتشر کرد وجود اختلاف در حزب را «نشانه سرزندگی و پویایی» دانسته و گفته است که هنوز هیچ تصمیمی برای شیوه تعامل با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اتخاذ نکرده.

نیروهای نزدیک به اصلاح‌طلبان پیش از انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی از طریق دو شورا، «شورای راهبردی انتخاباتی اصلاح‌طلبان» و «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» به هماهنگی می‌پرداختند. با بروز اختلاف‌ها در راهکارها بین این دو شورا، اصلاح‌طلبان باقی‌مانده در ساختار حکومتی از محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در دوران اصلاحات خواستند تا با ادغام این دو موافقت کند. «شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» در پی ادغام این دو شورا و با ریاست محمدرضا عارف شروع به کار کرد. موسوی تبریزی و موسوی لاری نیز نقش نایب‌رئیسان شورا را برعهده گرفتند.

بعضی اصلاح‌طلبان از برخی سیاست‌های اتخاذشده از سوی این شورا و گنجاندن برخی افراد در فهرست‌های کاندیداتوری اصلاح‌طلبان از سوی آن معترض بودند. کافی‌نبودن فشار اصلاح‌طلبان بر دولت روحانی برای پیگیری رفع حصر چهره‌های سرشناس جنبش سبز (موسوی، رهنورد و کروبی)، آزادی دیگر زندانیان سیاسی و بازترکردن فضای سیاسی نیز به اختلاف‌ها بین اصلاح‌طلبان دامن زده‌بود.

بر اساس گزارش ایلنا، اختلاف بین منتجب‌نیا و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به صدور بیانیه‌ای از سوی روابط عمومی حزب منجر شد که بیان می‌کرد این حزب هیچ سخنگویی ندارد. اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی پس از آن در واکنش اعلام کرد که تغییر یا برکناری سخنگوی حزب از وظایف شورای مرکزی است و خود را منتخب مهدی کروبی، دبیرکل دانست.

بنابر این گزارش، شورای مرکزی به منتجب‌نیا ضرب‌الاجلی ده‌روزه داده تا بدون هیچ پیش‌شرطی به عنوان قائم‌مقام به حزب بازگردد و مصوبات شورای مرکزی را بپذیرد. مهدی کروبی نیز تصمیم‌گیری نهایی در مورد استعفای منتجب‌نیا را به شورای مرکزی حزب واگذار کرده.

مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات ۱۳۸۴ ریاست‌جمهوری از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز کناره گرفت و حزب اعتماد ملی را تأسیس کرد. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از اعضای این حزب در دولت حسن روحانی هستند.

Share