Share

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی که در حصر خانگی به‌سر می‌برد، در پی اختلاف‌های درون این حزب از دبیرکلی آن استعفا کرد.

مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات ۱۳۸۴ ریاست‌جمهوری از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز کناره گرفت و حزب اعتماد ملی را تأسیس کرد.

مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات ۱۳۸۴ ریاست‌جمهوری از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز کناره گرفت و حزب اعتماد ملی را تأسیس کرد.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز دوشنبه ۲۶ دسامبر / ۶ دی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «در دیداری که امروز با پدرم داشتم، ایشان با توجه به مسائلی که در این چند روزه پیش آمده و به دلیل محدودیت‌هایی که داشتند، برای حفظ انسجام در حزب اعتماد ملی و جریان اصلاحات تصمیم به استعفا از دبیرکلی حزب اعتماد ملی گرفتند.»

حسین کروبی افزود: «برداشت پدرم این بود که با توجه به اینکه مشخص نیست حصر چه زمانی پایان خواهد یافت و نبود ایشان موجب بروز اختلاف سلیقه در حزب شده است، بهترین کار برای حفظ انسجام و اتحاد در حزب اعتماد ملی، استعفا از این سمت است تا دبیرکلی که بتواند انسجام را حفظ کند، انتخاب شود.»

مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برد.

پیش از اعلام استعفای مهدی کروبی ایلنا نوشته بود که او استعفای رسول منتجب‌نیا قائم مقام خود را پذیرفته و تصمیم‌گیری در این مورد را به شورای مرکزی حزب اعتماد ملی واگذار کرده است.

منتجب‌نیا در پی اختلاف با شورای مرکزی این حزب در چگونگی همکاری با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استعفا کرد. او با سیاست تعامل شورای مرکزی حزب با این شورا موافق نبود. این اختلاف‌ها تا آن‌جا بالا گرفت که روابط عمومی حزب اعتماد ملی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب سخنگویی ندارد و اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب نیز که با منتجب‌نیا مخالف است گفت تغییر سخنگو از وظایف شورای مرکزی است نه قائم مقام حزب.

شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در آخرین نشست خود به منتجب‌نیا یک هفته فرصت داد تا به مسئولیت خود در جهت مصوبات شورای مرکزی حزب بازگردد اما هیچ شرطی در این زمینه را نپذیرفت.

گفته می‌شود که رسول منتجب‌نیا موافق معرفی کاندیدای مستقل اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری آینده در کنار حسن روحانی بود و از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان انتقاد می‌کرد که نظرات افراد خاصی را پیش می‌برد.

نیروهای نزدیک به اصلاح‌طلبان پیش از انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی از طریق دو شورا، «شورای راهبردی انتخاباتی اصلاح‌طلبان» و «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» به هماهنگی می‌پرداختند. با بروز اختلاف‌ها در راهکارها بین این دو شورا، اصلاح‌طلبان باقی‌مانده در ساختار حکومتی از محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در دوران اصلاحات خواستند تا با ادغام این دو موافقت کند. «شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» در پی ادغام این دو شورا و با ریاست محمدرضا عارف شروع به کار کرد. موسوی تبریزی و موسوی لاری نیز نقش نایب‌رئیسان شورا را برعهده گرفتند.

مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات ۱۳۸۴ ریاست‌جمهوری از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز کناره گرفت و حزب اعتماد ملی را تأسیس کرد. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از اعضای این حزب در دولت حسن روحانی هستند.

بیشتر بخوانید:

استعفای منتجب‌نیا در پی اختلافات داخلی «اعتماد ملی»

Share