Share

در شش ماه اول سال ۱۳۹۶ یک کنفرانس بین‌المللی با حضور بیش از ۵۰ کشور به منظور مقابله با ریزگردها در تهران برگزار خواهد شد. تمامی این کشورها با معضل گرد و غبار و ریزگردها درگیر هستند.

rizgard dust 2

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، مجید شفیع پور، رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب چهارمین قطعنامه ایران برای مقابله با ریزگردها خبر داد.

او گفت تمامی قطعنامه‌هایی که از سوی سازمان ملل تصویب شوند از طرف ۱۹۷ کشوری که عضو سازمان هستند ضمانت اجرایی دارند. و این ارزش اولیه هر قطعنامه‌ است. اولین قطعنامه در این رابطه آذر ماه سال گذشته در مجمع سازمان ملل تصویب شد و طی آن دبیرکل مجمع موظف شد که ارزیابی جامع از وضعیت ریزگردها و گرد و غبار در جهان تهیه و ارائه کند.

ایران و عراق از جمله کشورهایی به شمار می‌آیند که به طور جدی با بحران فزاینده بیابان‌زایی، خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و هجوم ریزگردها مواجه بوده‌اند.

به گفته متخصصان و مسئولان ارشد زیست محیطی ایران بخشی از منشأ و کانون‌های گرد و غبار در کشورهای همسایه و فرامنطقه‎ای است؛ موضوعی که ضرورت راه‌حلی منطقه‌ای و بین‌المللی را بیشتر می‌کند.


در همین زمینه

تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران برای «مقابله با ریزگردها» در کمیته دوم سازمان ملل

Share