Share

مهدی کوخیان (کوخه‌ یان) از فعالان مدنی آذربایجان شرقی و مدیر یک کانال تلگرامی در شهرستان ملکان که روز ۲۹ آذر همراه با کریم چایچیان، دیگر فعال مدنی استان در خانه‌اش دستگیر شده است، همچنان در بازداشت است.

kookhian

مهدی کوخیان، از فعالان مدنی آذربایجان شرقی که در بازداشت است

این فعال مدنی در مرداد سال ۹۱ و در جریان کمک به زلزله‌زدگان استان آذربایجان شرقی هم بازداشت شده بود.

گفته می‌شود بازداشت کوخیان به عنوان مدیر کانال تلگرامی شهر خبر ملکان، با شکایت سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس صورت گرفته است.

یک منبع نزدیک به مهدی کوخیان به رادیو زمانه گفته است که او به بیان دغدغه‌های شهری می‌پرداخته اما به دنبال قرار دادن تصویری از حکم برائت فردی که آقای خدادادی به اتهام توهین از او شکایت کرده بود، بازداشت شده است: «سلمان خدادادی، کوخیان را به نشر اکاذیب متهم کرده است.»

مهدی کوخیان و دوستش کریم چایچیان از زمان بازداشت با حکم بازپرس پرونده، ممنوع‌الملاقات شده‌اند. آن‌ها در اعتراض به این حکم و به دلیل عدم تفهیم اتهام و امتناع بازپرس از قبول وثیقه، دست به اعتصاب غذای خشک و تر زده‌اند و لب‌های خود را دوخته‌اند.

بر اساس آخرین گزارش هایی که از زندان مراغه و از سوی عده‌ای از زندانیان به خانواده‌های بازداشت‌شدگان منتقل شده، شرایط جسمی آن‌ها وخیم است اما به وضعیت‌شان رسیدگی نمی‌شود.

به گفته منبع نزدیک به کوخیان، دادستان ملکان ضمن تهدید اعضای خانواده او، گفته است که حکم بازداشت برادران و خواهران او را نیز صادر کرده است.

نیروهای امنیتی مهدی کوخیان و کریم چایچیان را در خانه‌‌ کوخیان بازداشت کرده‌اند. آن‌ها ضمن تفتیش خانه وسایل شخصی الکترونیکی و ارتباطی این دو شهروند را ضبط کرده‌اند.

شورای تأمین شهر ملکان و فرهاد نریمان‌پور، شهردار ملکان هم از دیگر شاکیان این دو فعال مدنی هستند.

کانال شهر خبر ملکان، کانالی با بیش از ۱۲هزار و ۵۰۰ عضو است.

شهر ملکان در جنوب غربی استان آذربایجان‌ شرقی‌ست و بیش از یک‌صد هزار نفر جمعیت دارد.

Share