Share

صبح سه‌شنبه ۷ دی صدها نفر از بازنشستگان صنعت فولاد از شهرهای مختلف ایران گرد هم آمدند و در مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع صدها نفر از بازنشستگان صنعت فولاد در مقابل ساختمان مجلس در تهران

تجمع صدها نفر از بازنشستگان صنعت فولاد در مقابل ساختمان مجلس در تهران

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) تعداد شرکت‌کنندگان در این تجمع را دست‌کم ۸۰۰ نفر گزارش کرد و نوشت آن‌ها از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود و سنگرود گرد‌هم آمده بودند.

در این تجمع، بازنشستگان صنعت فولاد خواستار «لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌های سنواتی» شدند.

معترضان همچنین نسبت به تصویب بند ۹ بودجه سال ۹۱ اعتراض کردند. در این بند صندوق بازنشستگی فولاد از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا و به‌گفته تجمع‌کنندگان منجر به سرگردانی بازنشستگان شد.

بازنشستگان معترض صنعت فولاد ایران همچنین در این تجمع خواهان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان قدیمی شدند.

راه‌اندازی صندوق بازنشستگی فولاد بر پایه الگوی صندوق بازنشستگی صنعت نفت در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی شکل گرفت اما در سال‌های گذشته به دلیل آن‌چه برداشت‌های بی‌حساب و کتاب از این صندوق عنوان شده، صندوق بازنشستگی فولاد بارها با مشکل مالی روبه‌رو شده و برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد دست به دامن کارخانه‌های بزرگی همچون فولادمبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و سایر مجموعه‌های وابسته به این شرکت‌ها شده است. در پی آن با خصوصی‌سازی کارخانه‌های فولاد تزریق پول به این صندوق قطع شد و کارخانه‌ها از حق مشارکت در این صندوق سر باززدند.

این چندمین اعتراض بازنشستگان صنعت فولاد در سال‌های اخیر بوده است.

بازنشستگان معترض صنعت فولاد گفته‌اند که تا زمان قطعی نشدن رسیدگی به خواسته‌هایشان در تهران می‌مانند و به شهرهای‌شان بازنمی‌گردند.

Share