Share

سردار محمد حسین‌زیبایی‌نژاد معروف به حسین نجات، جانشین جدید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای نخستین بار اعلام کرد که حصر رهبران جنبش سبز نه به دلیل رویدادهای سال ۸۸ که به دلیل رویدادهای سوریه صورت گرفت.

سردار محمد حسین‌زیبایی‌نژاد معروف به حسین نجات، جانشین جدید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

سردار محمد حسین‌زیبایی‌نژاد معروف به حسین نجات، جانشین جدید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

حسین نجات در همایش «امنیت، اقتدار و پیشرفت» که در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری برگزار شد، گفت:‌ «چرا برخی آقایان که از علت حصر سران فتنه مطلع هستند موضوع حصر این افراد را به فتنه ۸۸ ربط می‌دهند. در حالی که نظام در برابر آن‌ها صبورانه برخورد کرده است به نحوی که اگر مثل ترکیه می‌خواستیم برخورد کنیم می‌بایست این‌ها بلافاصله بازداشت می‌شدند.»

او افزود: «حصر این افراد یک سال بعد از فتنه و در ۲۵ بهمن ۸۹ اتفاق افتاده است؛ در سال ۸۹ در سوریه معارضین علیه بشار اسد راهپیمایی کردند.»

حسین نجات کسی است که برای نخستین بار پس از راهپیمایی ۲۵ بهمن پیشنهاد حصر رهبران نهضت سبز را در جلسه سران امنیتی نظام با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرده بود. او به‌تازگی جانشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شده است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند اما تاکنون در هیچ دادگاهی محاکمه نشده و محکومیتی دریافت نکرده‌اند. در این مدت بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و برخی کشورها خواهان آزادی آن‌ها شده‌اند اما مسئولان حکومتی هیچ‌گاه پاسخ روشنی در این‌باره نداده‌اند.

جانشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران گفت در سال ۸۹ رهبران جنبش سبز از مردم می‌خواهند به خیابان آمده و با بازداشت شدگان در سوریه اعلام همبستگی کنند و همین «فراخوان باعث شد تا شورای عالی امنیت ملی در ۲۵ بهمن ۸۹ درخواست حصر آن‌ها را کند.»

به‌گفته حسین نجات، آن‌ها در حصر خانگی «از دکتر خصوصی، ورزش، استخر و غیره» بهره‌مندند و فقط با کسی ارتباط ندارند تا «فتنه‌انگیزی» نکنند.

تاکنون هیچ یک از مسئولان حکومتی ایران دلیل حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی را مسائل مربوط به سوریه ندانسته بودند. مسئولان که تاکنون از محاکمه آن‌ها سر باز زده‌اند می‌گویند مدارک کافی برای محکومیت آن‌ها در رویدادهای سال ۸۸ در دست است اما هیچگاه این اسناد را در دادگاهی عادلانه ارائه نکرده‌اند.

جنبش اجتماعی سال ۸۸ در اعتراض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت که طی آن اعتراضات خیابانی مردم چندین ماه ادامه داشت و چندین نفر در جریان این اعتراضات کشته و صدها نفر زندانی شدند.

بیشتر بخوانید:

طراح «حصر»: جانشین رئیس اطلاعات سپاه

Share