Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره پرونده بابک زنجانی گفت باید برای مردم توضیح داده شود که این فرد «به کجا وصل بوده و چه کسانی شریکش بودند» تا اعتماد عمومی مردم تأمین شود.

حسن روحانی: چرا با این همه دستگاه نظارتی در کشور باز هم شاهد تخلفات بزرگ هستیم

حسن روحانی: چرا با این همه دستگاه نظارتی در کشور باز هم شاهد تخلفات بزرگ هستیم

حسن روحانی چهارشنبه ۸ دی در نشست «جامعه نظارت و بازرسی دولت» از دولت گذشته انتقاد کرد و با اشاره به تعدد دستگاه‌های نظارتی در ایران و اختلاس‌های بزرگ مالی گفت: «چرا با این همه دستگاه نظارتی در کشور باز هم شاهد تخلفات بزرگ هستیم و می‌بینیم چگونه یک تخلف بزرگ حدود سه میلیارد دلار در کشور ایران در دولت قبل اتفاق می‌افتد.»

روحانی با بیان این‌که باید روشن شود کدام یک از دستگاه‌های نظارتی فعالیتش دقیق نبوده گفت: «اگر یک نفر به تنهایی سه میلیارد دلار را به جیب می‌زند باید پرسید به کجا وصل بوده چه کسانی شریکش بودند و در چه رده و درجه‌ای قرار داشتند چگونه نفت و اموال در اختیار یک نفر قرار گرفته و صد‌ها میلیون دلار را به یک نفر داده‌اند.»

اشاره روحانی به پرونده بابک زنجانی است. این تاجر ایرانی، به اتهام پرداخت نکردن بدهی هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی خود به وزارت نفت، دی‌ ۱۳۹۲بازداشت و در ۱۶ اسفند سال جاری به اتهام «فساد فی‌الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران، کلاهبرداری از بانک اف‌‌آی‌‌آی‌‌بی، جعل اسناد بانکی و حواله‌های ارزی، جعل دستور انتقال بین‌ بانکی و پولشویی به مبلغ ۱۹۶۷ میلیون یورو و نشر اکاذیب» به اعدام محکوم شد که این حکم در روز ۱۳ آذر از سوی دیوان عالی قضائی تائید گردید اما هنوز به اجرا در نیامده است.

حسن روحانی گفت به حکمی که دستگاه قضائی صادر کرده کاری ندارد «اما سئوال مردم همچنان باقی است. فردی اعدام شود. پول چه شد؟ کجا رفت؟ چه کسانی نقش داشتند؟»

او افزود: «از آغاز پرونده گفتم این فرد به جای دستگاه قضا در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد تا اطلاعات آن آشکار شود بعد در اختیار قوه قضائیه قرا بگیرد. اما به هر دلیلی این نظر عملی نشد. ولی انتظار مردم این است که ماجرا برای مردم مشخص و سئوال مردم پاسخ داده شود.»

عباس جعفری دولت‌آبادی آذرماه امسال اعلام کرد که بابک زنجانی در صورت بازگرداندن اموال متعلق به بیت‌المال ممکن است «اعدام نشود» اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی در همین ماه گفت که هنوز قوه قضائیه پولی از پرونده بابک زنجانی به خزانه دولت واریز نکرده است.

پاسخ روحانی به مسئله گورخواب‌ها: دولت و ملت همه مسئولیم

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به نامه اصغر فرهادی، فیلمساز نامدار سینمای ایران درباره گورخواب‌ها اشاره کرد و گفت: «من دیروز از یکی از هنرمندان نامه‌ای را خواندم که بسیار دردناک بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر کارتن‌خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند اما قبرخواب را کمتر شنیده بودیم.»

او گفت این‌که عده‌ای برای تحمل سرما خود را در گور کند «برای دولت و مردم قابل تحمل نیست».

در پی انتشار یک گزارش اجتماعی در روزنامه «شهروند» چاپ تهران، درباره زندگی گورخواب‌ها در گورستان نصیرآباد شهرستان شهریار، اصغر فرهادی نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت. در این گورستان دست‌کم ۵۰ نفر شب‌ها در درون گورهای از پیش آماده شده می‌خوابند.

فرهادی در نامه خود نوشت با خواندن این گزارش «اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض. به بهانه این نامه به شما، قصد دارم همه آنان‌که در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری کنم.»

او همچنین افزود اندک کسانی که از این مسائل سخن می‌گویند «با انگ سیاه‌نمایی مورد هجمه‌اند. انگ سیاه‌نمایی فراری‌ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها.»

حسن روحانی در پاسخ به نامه فرهادی تنها به این بسنده کرد که: «برای حل چنین موضوعاتی همه باید یکپارچه شویم و از مسائل جناحی و اختلافات دست برداریم و مشکلات اساسی کشور را مدنظر قرار دهیم.»

او گفت: «دولت و ملت و همه مسئول هستیم و… باید مردم را به خیر و نیکی دعوت کنیم و جلوی منکر و فساد بایستیم.»

در پی انتشار گزارش روزنامه «شهروند» مسئولان شهرستان شهریار صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۷ دی با کتک گورخواب‌ها را از گورستان نصیرآباد بیرون کردند.

بیشتر بخوانید:

اصغر فرهادی: چرا و کی چنین شدیم؟‬

۵۰ بی‌خانمان، شب‌ها در گور می‌خوابند

سخنگوی دولت ایران: پولی از پرونده بابک زنجانی عاید دولت نشده

Share