Share

در پی تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغال‌شده فلسطینی، شهرداری بیت‌المقدس (اورشلیم) رأی‌گیری درباره ساخت صدها خانه دیگر در شرق این شهر را به‌طور موقت لغو کرد.

در حال حاضر ۴۳۰ هزار یهودی در شهرک‌های ساخته‌شده در مناطق اشغالی غرب رود اردن و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در منطقه اشغالی شرق بیت‌المقدس ساکن هستند.

در حال حاضر ۴۳۰ هزار یهودی در شهرک‌های ساخته‌شده در مناطق اشغالی غرب رود اردن و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در منطقه اشغالی شرق بیت‌المقدس ساکن هستند.

خبرگزاری فرانسه چهارشنبه ۲۸ دسامبر / ۸ دی به‌نقل از حنان روبین، عضو کمیته برنامه‌ریزی برای ساخت خانه‌های جدید نوشت مشاوره درباره تصویب پروژه ساخت‌وساز به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر از دستور کار این کمیته حذف شد.

به‌گفته حنان روبین، کمیته برنامه‌ریزی می‌بایست روز چهارشنبه درباره مجوز ساختِ در مجموع ۴۹۲ خانه در شهرک‌های رامات شلومو و راموت در شرق بیت‌المقدس تصمیم‌گیری می‌کرد. پیش از این سازمان غیردولتی Ir Amim (شهر ملل) از ساخت ۶۱۸ واحد مسکونی در سه بخش بیت‌المقدس خبر داده بود.

اما اعضای کمیته برنامه‌ریزی مطلع شدند که نتانیاهو درخواست تعویق مذاکره درباره این ساخت‌وساز را داده است.

بر اساس این گزارش، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا درباره سیاست خاورمیانه سخنرانی خواهد کرد و بنیامین نتانیاهو نمی‌خواهد پیش از آن‌ تنش موجود با آمریکا را بیش از این گسترش دهد.

شامگاه چهارشنبه قرار است جان کری در سخنانی برداشت خود از صلح در خاورمیانه را بیان کند. به‌گفته یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، کری می‌خواهد پیش از ۲۰ ژانویه که سمت خود را با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ واگذار خواهد کرد مسیر دستیابی به راه حل دو دولت در خاورمیانه را نشان دهد.

۱۴ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل جمعه ۲۳ دسامبر / ۳ دی با تصویب قطعنامه‌ای شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را خلاف قوانین بین‌المللی دانسته و از این اقدام دولت اسرائیل به‌عنوان مانعی برای همزیستی مسالمت‌آمیز فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در قالب دو دولت مستقل و همچنین برقراری صلح در خاورمیانه یاد کردند.

ایالات متحده به این قطعنامه رأی ممتنع داد و از حق وتوی خود استفاده نکرد. با این اقدام، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سنت طولانی آمریکا در رد این‌گونه قطعنامه‌ها علیه اسرائیل را رعایت نکرد.

پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، در همان روز جمعه دفتر بنیامین نتانیاهو با صدور بیانیه‌ای از این قطعنامه و دولت اوباما به شدت انتقاد کرد.

مایر تورگمن، رئیس کمیته برنامه‌ریزی و معاون شهردار بیت‌المقدس روز سه‌شنبه ۲۷ دسامبر ۷ دی گفت پس از رأی سازمان ملل هیچ برنامه‌ای برای لغو پروژه‌ خانه‌سازی که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده وجود ندارد. به‌گفته حنان روبین، کمیته در آینده درباره طرح خانه‌سازی مشورت خواهد کرد. او جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نداد.

در حال حاضر ۴۳۰ هزار یهودی در شهرک‌های ساخته‌شده در مناطق اشغالی غرب رود اردن و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در منطقه اشغالی شرق بیت‌المقدس ساکن هستند.

اسرائیل که از قطعنامه اخیر سازمان ملل خشمگین شده سفیران تمام کشورهایی را که در شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دادند و همچنین سفیر آمریکا را احضار کرد. با این حال چهار کشور ونزوئلا، مالزی، سنگال و نیوزیلند که پیش‌نویس قطعنامه را آماده کرده بودند شامل این احضارها نبودند چون سنگال و نیوزیلند سفارتی در اسرائیل ندارند و ونزوئلا و مالزی نیز رابطه‌ای با اسرائیل ندارند. دولت اسرائیل همچنین اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با کشورهایی که رأی مثبت دادند کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل سفیر آمریکا را فراخواند

واکنش‌ تند اسرائیل و جمهوری‌خواهان به قطع‌نامه شورای امنیت

Share