Share

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر اسرائیل شهرک‌سازی‌های خود در مناطق اشغالی را متوقف کند مذاکرات با اسرائیل از سر گرفته خواهد شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب ۲۸ دسامبر / ۸ دی از آمادگی برای ادامه مذاکرات با اسرائیل خبر داد.

عباس گفت: «هر لحظه که دولت اسرائیل شهرک‌سازی‌ها خود را متوقف کند و توافقنامه‌های امضاء شده را به اجرا بگذارد» فلسطینی‌ها آماده‌اند تا مذاکرات صلح را «بر پایه قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی، از جمله قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل، و در یک بازه زمانی معین» از سر بگیرند.

محمود عباس تأکید کرد که توقف شهرک‌سازی‌ها شامل شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) نیز می‌شود.

شامگاه چهارشنبه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی به تشریح سیاستی که دولت باراک اوباما خواهان پیشبرد آن در مسئله اسرائیل و فلسطین است پرداخت.

کری گفت: «راه حل دو کشور مستقل تنها امکان صلح عادلانه و پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست… و اسرائیل باید واقعیت‌های تلخ را بپذیرد.»

به‌گفته او شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری رود اردن و شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) به واقعیت برگشت‌ناپذیرِ یک کشور منجر خواهد شد و حفظ وضع موجود به‌معنای اشغال دائم خواهد بود.

جان کری همچنین به قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل اشاره کرد و گفت: «هدف حفظ راه حل دو کشور مستقل است» و آمریکا در این رأی‌گیری بر اساس ارزش‌های خود عمل کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ساعاتی پس از سخنرانی جان کری گفت این اظهارات همچون قطعنامه شورای امنیت، «جانبدارانه و علیه اسرائیل» بود.

نتانیاهو ریشه بحران بین اسرائیل و فلسطین را مخالفت فلسطینی‌ها با تشکیل دولت یهودی دانست و از کری انتقاد کرد که در سراسر سخنان خود به ریشه اختلاف‌ها نپرداخت.

۱۴ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل جمعه ۲۳ دسامبر / ۳ دی با تصویب قطعنامه‌ای شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را خلاف قوانین بین‌المللی دانسته و از این اقدام دولت اسرائیل به‌عنوان مانعی برای همزیستی مسالمت‌آمیز فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در قالب دو دولت مستقل و همچنین برقراری صلح در خاورمیانه یاد کردند.

ایالات متحده به این قطعنامه رأی ممتنع داد و از حق وتوی خود استفاده نکرد. با این اقدام، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سنت طولانی آمریکا در رد این‌گونه قطعنامه‌ها علیه اسرائیل را رعایت نکرد.

پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، در همان روز جمعه دفتر بنیامین نتانیاهو،نخست‌وزیر اسرائیل با صدور بیانیه‌ای از این قطعنامه و دولت اوباما به شدت انتقاد کرد.

اسرائیل همچنین سفیران تمام کشورهایی را که در شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دادند و همچنین سفیر آمریکا را احضار کرد. دولت اسرائیل اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با کشورهایی که رأی مثبت دادند کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

کری: راه حل دو کشور مستقل تنها امکان برقراری صلح در خاورمیانه است

ترامپ از اسرائیل خواست «قوی» بماند

Share