Share

مسئولان حکومتی ایران بار دیگر موضوع «توبه» رهبران جنبش سبز را مطرح کردند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کشور گفته است که اگر آن‌ها به اشتباه‌های خود اعتراف کنند «رأفت اسلامی» شامل حالشان خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور: صحنه‌گردانان اصلی فتنه کنار نکشیده و بر مواضع خود اصرار کردند.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور: صحنه‌گردانان اصلی فتنه کنار نکشیده و بر مواضع خود اصرار کردند.

محمدجعفر منتظری روز پنج‌شنبه ۹ دی در تبریز درباره حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، سه تن از رهبران جنبش سبز سخن گفت. او در بخشی از سخنانش گفت: «[آن‌ها] برای این‌که به دامن دشمن پناه نبرند در حصر خانگی به‌سر می‌برند و در صورتی که اعتراف به اشتباه کرده و توبه کنند، مشمول رأفت اسلامی می‌شوند.»

او با بیان این‌که بسیاری از حامیان جنبش سبز «در مقابل آن جریان برخاستند و عده‌ای کنار کشیده و عده‌ای هم سکوت کردند»، گفت: «صحنه‌گردانان اصلی فتنه در داخل کشور همچنان بر مواضع خود ماندند و پس از درک ماهیت فتنه کنار نکشیده و بر مواضع خود اصرار کردند.»

«فتنه» اصطلاحی است که مسئولان حکومتی ایران به اعتراضات گسترده سال ۸۸ پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نسبت می‌دهند.

موسوی، رهنورد و کروبی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند اما تاکنون در هیچ دادگاهی محاکمه نشده و محکومیتی دریافت نکرده‌اند.

دادستان کل کشور ضمن اشاره به این‌که رهبر جمهوری اسلامی «مصلحت» را به محاکمه نشدن آن‌ها دانسته افزود: «در اصل آن‌ها باید محاکمه شده و در قبال خون‌های ریخته شده و خسارت‌های وارد شده به کیان و آبروی انقلاب پاسخگو باشند زیرا به موجب قانون عاملان جرم باید مجازات شوند.»

این در حالی است که رهبران جنبش سبز بارها از مسئولان قضائی خواسته‌اند تا دادگاهی عادلانه و علنی برای رسیدگی به اتهامات آن‌ها برگزار شود اما آن‌ها تاکنون پاسخی به این خواسته نداده‌اند.

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان نیز روز پنج‌شنبه در سخنانی درباره این‌که مسئولان حکومتی تا چه زمانی موضوع رویدادهای سال ۸۸ را همچنان مطرح خواهند کرد گفت: «تا فتنه‌گران تسلیم حق نشده‌اند و سران فتنه اعتراف به خیانت در حق ملت نداشته باشند، این حرکت ادامه خواهد داشت.»

احمد خاتمی افزود: «سران فتنه بگویند یا مکتوب بنویسند که بیراهه رفتند.»

پیش از این در مردادماه سال جاری محمدرضا باهنر، از چهره‌های اصولگرایان در مصاحبه‌ای گفته بود به میرحسین موسوی پیغام فرستاده که اعلام کند در صورتی ‌که آزاد شود تا سال‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد، اما او نپذیرفته است.

این سخنان به‌شکل گسترده‌ای بازتاب یافت اما باهنر پس از چند روز گفت هیچ ارتباطی با رهبران جنبش سبز ندارد و رسانه‌ها سخنانش را «تقطیع» کرده‌اند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه یکم دی‌ماه گفته بود: «اگر رأفت فوق‌العاده نظام اسلامی نبود، این‌ها (رهبران جنبش سبز) باید اعدام می‌شدند. کسانی که از این افراد دفاع می‌کنند، به این سوال پاسخ دهند که در فقه اسلام مفسد فی‌الارض مستوجب اعدام هست یا نه؟»

Share