Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران، خبر انتقال میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالفان و همسرانشان را به زندان نظامی حشمتیه تکذیب کرد.

 

وی که امروز با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت‌وگو کرده، توضیح بیش‌تری درباره وضعیت این دو رهبر مخالف دولت و همسرانشان نداده است.

 

تارنمای کلمه، شامگاه روز گذشته دوشنبه نهم اسفند در خبری اعلام کرده بود میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان به زندان حشمتیه تهران منتقل شده‌اند.

 

ساعتی پس از انتشار این خبر در کلمه، خبرگزاری فارس و تارنمای تابناک به نقل از مقام‌های قضایی و امنیتی، بازداشت رهبران مخالفان و همسرانشان را تکذیب کردند. فارس و تابناک نام این دو مقام قضایی و امنیتی را فاش نکرده‌اند.

 

اما با این حال، خانواده و فرزندان این دو رهبر مخالفان دولت می‌گویند همه شواهد نشان از بازداشت آن‌ها دارد.

 

دختران موسوی در گفت‌وگو با کلمه گفتند شواهد بازداشت قوی است. آن‌ها افزودند: «با توجه به شواهدی که از روزها و هفته‌های قبل در اختیار داریم برای ما نیز عدم حضور پدر و مادرمان در منزل نزدیک به یقین است.»

 

دختران موسوی و رهنورد اعلام کردند که تنها راه تکذیب بازداشت پدر و مادرشان دیدار با آن‌ها است.

 

آن‌ها گفتند: «تنها هنگامی عدم صحت خبر بازداشت پدر و مادرمان برای ما مشخص و قابل باور خواهد شد که فوراً آن‌ها را در خانه پدری خود و بدون تهدید یا حضور نیروهای امنیتی یا نظامی در صحت و سلامت کامل فیزیکی و روحی همان‌گونه که تا پیش از ناپدید شدن بوده‌اند، دیدار کنیم.»

 

از سوی دیگر سحام‌نیوز تارنمای نزدیک به مهدی کروبی نیز از قول خانواده کروبی، خبر خبرگزاری فارس را رد کرد.

 

خانواده کروبی رفتار حکومت با موسوی و کروبی را «گروگان‌گیری و آدم‌ربایی حکومتی» نامیده و گفتند: «تمامی شواهد حاضر دال بر عدم حضور مهدی کروبی و فاطمه کروبی در منزل است.»

 

امروز همچنین رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بازداشت موسوی و کروبی را مسئله داخلی ایران دانست و گفت هیچ کشوری اجازه ندارد در آن دخالت کند.

 

در یکی از واکنش‌ها، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید بازداشت موسوی و کروبی را «غیرقابل پذیرش» خواند و خواهان آزادی آن‌ها شد.

 

دولت آلمان نیز از انتقال رهبران مخالف دولت به «مکانی نامعلوم» ابراز نگرانی کرد.

 

همچنین جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی طی نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل خواهان استفاده وی از «اهرم‌های بین‌المللی» برای پایان دادن به حبس میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالفان در ایران شده‌اند.

 

داریوش آشوری، عبدالعلی بازرگان، احمد صدری، محسن کدیور، علی‌اکبر موسوی خوئینی‌ها، فرخ نگهدار و حسن یوسفی اشکوری از جمله کسانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

 

امروز سه‌شنبه دهم اسفند بر اساس فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید، مخالفان در اعتراض به بازداشت موسوی و کروبی، در تهران به خیابان‌ها آمده‌اند.

 

تارنمای کلمه خبر داده که عصر امروز مخالفان در میدان انقلاب تهران تجمع کرده‌اند و شعار «یا حسین، میرحسین» سر داده‌اند.

 

 

Share