Share

هزاران تونسی در خارج از کشور خود به‌سر می‌برند و به‌عنوان فعال شبکه‌های اسلامگرای تندرو شناخته می‌شوند. نخست‌وزیر تونس می‌خواهد این افراد پس از بازگشت بلافاصله بازداشت شوند. صدها نفر از آن‌ها در حال حاضر به کشور بازگشته‌اند.

یوسف شاهد، نخست‌وزیر تونس گفت مظنونان تروریست بر اساس قانون ضدتروریسم در کشور باید در برابر دادگاه قرار گیرند.

یوسف شاهد، نخست‌وزیر تونس گفت مظنونان تروریست بر اساس قانون ضدتروریسم در کشور باید در برابر دادگاه قرار گیرند.

یوسف شاهد، نخست‌وزیر تونس از تدابیر شدید در قبال تونسی‌هایی که از مناطق جنگی به کشور بازمی‌گردند خبر داد.

او در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه وطنیه گفت دولت تونس «موضع روشنی» در برابر بازگشت «تروریست‌ها» از مناطق جنگی به کشور دارد و مانع از آن خواهد شد.

یوسف شاهد گفت: «چنین افرادی که به کشور بازمی‌گردند به محض رسیدن به خاک تونس بازداشت خواهند شد.»

نخست‌وزیر تونس تأکید کرد که مظنونان تروریست بر اساس قانون ضدتروریسم در کشور باید در برابر دادگاه قرار گیرند.

به‌گفته یوسف شاهد، دولت فهرستی از همه تونسی‌هایی که «در مناطق جنگی خارج به‌سر می‌برند و به سازمان‌های تروریستی تعلق دارند» در اختیار دارد و همه مظنونان شناخته‌شده هستند.

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد بیش از پنج هزار تونسی در گروه‌های جهادی اسلامگرا، از جمله گروه «دولت اسلامی» (داعش) فعال هستند و در سوریه، عراق و لیبی می‌جنگند. مقامات تونسی نگران آن هستند که این افراد به‌مرور به کشور بازگردند.

هفته گذشته هادی مجدوب، وزیر کشور تونس اعلام کرد که تاکنون ۸۰۰ تن از تونسی‌های جهادی به کشور بازگشته‌اند.

روز پنج‌شنبه ۲۹ دسامبر / ۹ دی قرار بود وزیران دولت تونس با نخست‌وزیر کشور نشستی درباره چگونگی رفتار با تندروهایی که به کشور بازمی‌گردند داشته باشند اما این نشست برگزار نشد. اما بعد از ظهر پنج‌شنبه یوسف شاهد با باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری تونس دیدار و درباره برنامه دولت در این رابطه گفت‌وگو کرد.

پیش از این، اتحادیه ملی سازمان‌های اطلاعات داخلی تونس هشدار داده بود که بسیاری از تونسی‌های تندرو در عراق، سوریه یا لبنان دوره‌های آموزش نظامی را گذرانده‌اند و می‌توانند سلاح‌های کاملاً پیشرفته را به‌کار ببرند.

روز شنبه ۲۴ دسامبر / ۴ دی صدها نفر در تونس در برابر پارلمان این کشور علیه اسلامگرایان تندرو و بازگشت آن‌ها به کشور تظاهرات کردند. چندین نهاد غیردولتی این گردهمایی را فراخواندند که به‌گفته سازمان‌دهندگان آن حدود ۱۵۰۰ نفر در آن شرکت کردند.

بیشتر بخوانید:

تونس؛ ترس از بازگشت اسلامگرایان تندرو به کشور

Share