Share

جمعی از زندانیان سیاسی سابق و فعالان مدنی و سیاسی داخل و خارج از ایران با امضای بیانیه‌ای از سیاست‌های مداخله جویانه جمهوری اسلامی در کشور سوریه اعلام برائت کردند.

syria-aleppo-2

ویرانه‌های جنگ در سوریه

امضا کنندگان این بیانیه و حاکمان جمهوری اسلامی را حامیان دولتمردان و گروه‌های جنایتکار در سوریه دانسته‌اند.

در این متن که به امضای ۲۹۹ نفر رسیده، آمده است که مداخله نهادهای قدرتمند و اقتدارگرای حاکم بر ایران در سوریه، ربطی به مردم ایران نداشته و مردم نقشی در این سیاست منفی نداشته‌اند.

آنان نوشته‌اند که از مردم سوریه بابت آلام و زخم‌های چند ساله‌ای که دولت‌های توسعه‌طلب دنیا و حکومت جمهوری اسلامی به این کشور وارد کرده‌اند، عذر‌خواهی می‌کنند.


متن نامه و اسامی امضاکنندگان را در اینجا ببینید.


جنگ داخلی در سوریه تا به حال صدها هزار کشته بر جای گذاشته و میلیون‌ها نفر زخمی و آواره شده‌اند.

سازمان دید‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، در تازه‌ترین گزارش خود که روز سه‌شنبه ۲۲ دسامبر/ اول دی ماه منتشر شد، از کشته شدن دست‌کم دو هزار و ۱۳۲ نفر از زمان آغاز حمله‌های روسیه به سوریه تنها در سه ماه گذشته خبر داد. شمار قربانیان غیرنظامی، ۷۱۰ نفر عنوان شده است.

با آغاز درگیری‌ها در سوریه و عراق، ایران هرگونه فعالیت نظامی‌اش را در این کشورها انکار می‌کرد اما حالا همه‌جا صحبت از «مدافعان حرم» است. صدا‌و‌سیما درباره‌شان برنامه می‌سازد، تصاویرشان بر در و دیوار شهرها نقش می‌بندد و ورزشکاران مدال‌های‌شان را به آن‌ها تقدیم می‌کنند.


در همین زمینه

مدافعان حرم از کجا می‌آیند؟


محمدعلی شهیدی، رئیس بنیاد شهید ایران می‌گوید که ۴۰۰ تن از اعضای خانواده‌های نظامیان کشته‌شده ایران در سوریه تحت پوشش این بنیاد قرار گرفته‌اند.

دولت بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح، روز پنج‌شنبه ۲۹ دسامبر/ ۹ دی، بر سر آتش‌بس سراسری در سوریه با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. این آتش‌بس از نیمه‌شب جمعه ٣٠ دسامبر در سوریه آغاز شده است و در ۲۴ ساعت اول، گروه‌های درگیر آن را رعایت کرده‌اند.

جمهوری اسلامی از این آتش‌بس استقبال کرده و محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشته است: «آتش‌بس سوریه یک دستاورد بزرگ است. بیایید با استفاده از این فرصت، ریشه‌های تروریسم را هدف قرار دهیم.»

آیا آتش‌بس در سوریه به صلحی پایدار خواهد انجامید؟

Share