Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با طرح وزارت امور خارجه خود در واکنش به اقدام آمریکا مبنی بر اخراج ۳۵ دیپلمات روس به اتهام حملات هکری در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، مخالفت کرد. سرگئی لاوروف گفته بود پیشنهاد اخراج ۳۵ دیپلمات آمریکایی را به دفتر ریاست جمهوری داده است.

ولادیمیر پوتین: ما هیچ‌کس را اخراج نمی‌کنیم.

ولادیمیر پوتین: ما هیچ‌کس را اخراج نمی‌کنیم.

تنش بین آمریکا و روسیه در آخرین روزهای ریاست جمهوری اوباما شدت گرفته است. ابتدا آمریکا ۳۵ دیپلمات روس را اخراج کرد و سپس وزارت امور خارجه روسیه به تلافی آن اعلام کرد که پیشنهادی به دفتر ریاست جمهوری این کشور داده است که بر مبنای آن همین تعداد دیپلمات آمریکایی را بیرون می‌کند. اما اکنون پوتین این طرح را رد کرده است.

ولادیمیر پوتین جمعه ۳۰ دسامبر / ۱۰ دی درباره پیشنهاد وزارت خارجه روسیه گفت: «ما هیچ‌کس را اخراج نمی‌کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه افزود در تصمیم‌گیری درباره گام‌های بعد در این‌باره، منتظر می‌ماند ببیند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا چه رفتاری در پیش خواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آینده آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد ابتدا با مقامات سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند و اطلاعات بیشتری درباره نحوه دخالت روسیه و ظن عملیات سایبری این کشور در آمریکا به دست بیاورد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت در واکنش به اخراج ۳۵ دیپلمات روسی از آمریکا طرح اخراج ۳۵ دیپلمات آمریکایی و ممنوعیت استفاده آمریکایی‌ها از دو مجتمع را به ریاست جمهوری ارائه کرده است.

این سخنان در واکنش به اقدامات جدید آمریکا علیه روسیه بیان شد. باراک اوباما، شامگاه پنج‌شنبه ۲۹ دسامبر / ۹ دی، سه هفته پیش از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه وضع کرد.

بر این اساس، افزون بر اخراج ۳۵ دیپلمات روس تا ۷۲ ساعت، دو مجتمع متعلق به دولت روسیه در مریلند و نیویورک که به‌گفته دولت آمریکا برای عملیات جاسوسی استفاده می‌شدند، تعطیل می‌شوند.

دولت آمریکا می‌گوید روسیه از نیمه سال ۲۰۱۵ تلاش کرده است با ارسال ایمیل‌های آلوده به مقامات آمریکایی عملیات سایبری علیه آن‌ها انجام دهد. این حملات سایبری ظاهراً به این قصد انجام شده که نتیجه انتخابات آمریکا تحریف شود.

سرگئی لاوروف این اتهامات را «بی‌پایه و اساس» توصیف کرده است.

پیش از این، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به اقدام واشنگتن گفته بود که روسیه دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد. او گفته بود: «ما مطمئناً پاسخی کافی خواهیم داد و این پاسخ با تصمیم رئیس‌جمهور روسیه، خواهد بود.»

سخنگوی کرملین اقدام آمریکا را گام‌های ادامه‌دار دولت آمریکا برای تخریب روابط با روسیه توصیف کرد آن را تأسف‌برانگیز خواند.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز به‌شدت این اقدام آمریکا را محکوم کرده بود. او در صفحه فیس‌بوک خود دولت اوباما را مورد حمله قرار داده و نوشته بود: «این یک دولت نیست. یک گروه شکست‌خورده شر و محدود است.»

زاخاروا اعلام کرد که روز جمعه از سوی روسیه «بیانیه رسمی، اقدامات متقابل، و مسائل بیشتر» در این‌باره منتشر خواهد شد.

دمیتری مدودوف، نخست‌وزیر روسیه نیز در صفحه توئیتر نوشته است: «تأسف‌بار است دولت اوباما، که با بازسازی روابط دو کشور آغاز کرد، دوران خود را با افترای ضد روسی به پایان می‌برد.»

بیشتر بخوانید:

اخراج ۳۵ دیپلمات روسیه از خاک آمریکا به دستور اوباما

واکنش ترامپ به تحریم‌های آمریکا علیه روسیه

Share